Kiedy przydaje się konwersja norm ISO/DIN/PN?

0
1851

Normalizacja śrub jest niezwykle ważnym aspektem przy dobieraniu odpowiedniego rodzaju produktu do określonych zadań. Aby orientować się jakie śruby należy kupić trzeba wiedzieć co oznaczają najczęściej spotykany normy IDO, DIN oraz PN i skąd biorą się różne oznaczenia.

Producenci śrub i nakrętek stosują rozmaite materiały (różne rodzaje stali – węglową, nierdzewną, kwasoodporną – mamy także śruby mosiężne, miedziane czy wykonane z innych materiałów). Śruby mogą też posiadać różne rodzaje powłoki – ocynkowane, oksydowane, czernione, czasem pozostawione bez powłoki zabezpieczającej. Ilość możliwych zastosowań i rodzajów śrub wymusił stworzenie norm, aby łatwiej móc opisać produkt, który zamierzamy użyć.

Aby poprawnie zidentyfikować właściwości nakrętek czy śrub powstały normy. Określają one wytrzymałość śrub, odporność na czynniki zewnętrzne, rozciąganie i wiele innych parametrów. Wybierając produkty spełniające normy ISO/DIN/PN mamy pewność, że przeszły one przez proces normalizacji a ich właściwości są opisane co gwarantuje najwyższą jakość i pewność połączenia śrubowego.

Często można spotkać się z sytuacją, że producent śruby czy nakrętki stosuje jedną z norm ISO, DIN albo PN. Wtedy przydatnym narzędziem są tabele konwersji norm, gdzie możemy szybko zorientować się z jakim produktem i o jakich parametrach mamy do czynienia.

Do często stosowanych śrub należą:

Śruby z łbem sześciokątnym

To zdecydowanie jedne z  najpopularniejszych śrub. Stosuje się je w wielu konstrukcjach i maszynach. Mogą mocować zarówno blachy, elementy stalowe, jak i materiały  drewniane. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością, funkcjonalnością oraz łatwym wkręcaniem. Ich atutem jest możliwość wykonania śrub z różnych rodzajów stali (nierdzewnej, węglowej, kwasoodpornej) – a zatem mogą być użytkowane w najróżniejszych warunkach i środowiskach. Śruby sześciokątne można także dodatkowo poddać obróbce. 

Śruby dociskowe

Bardzo często zamawiane są również śruby służące do zaciskania i podpierania. Ich zadaniem jest regulacja siły mocowania oraz wyznaczenie punktu docisku. Sprawdzają się więc wszędzie tam, gdzie jest ryzyko obluzowania się mocowania i potrzebne są solidne, trwałe i odporne na drgania czy tarcia śruby. Podobnie jak inne rodzaje naszych produktów i te elementy łączące są wykonane ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej, węglowej oraz z mosiądzu, na życzenie niektóre z nich są ocynkowane lub galwanizowane.

Śruby z uchem

Funkcja uchwytu jest w wielu przypadkach bardzo potrzebna, dlatego dużą popularnością cieszą się również śruby z uchem. Wykorzystuje się je w najróżniejszych konstrukcjach, najczęściej jednak stosowane są jako elementy mocujące – zwłaszcza przy podnoszeniu i przenoszeniu. Niekiedy śruby z uchem są użytkowane jako uchwyty czy zawiesia do lin i łańcuchów. Ten rodzaj elementów łączących również jest wykonywany ze stali węglowej, nierdzewnej A2 oraz kwasoodpornej A4. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here