Owoce wspomagające odchudzanie

Myślom o odchudzaniu zawsze towarzyszy pytanie, jaką zastosować dietę, aby skutecznie i na trwałe schudnąć? A więc szybko schudnąć i oczywiście bez efektu jojo. Aby tak się stało na pewno musi to być dieta bogata w warzywa i owoce. Warzywa są najbardziej wartościowym składnikiem naszego menu. Ponieważ posiadają ogromną ilość odżywczych dla organizmu człowieka składników. Stanowią źródło witaminy C. W marchwi znajduje się prowitamina A, z której w organizmie człowieka powstaje witamina A. Warzywa posiadają także witaminę B1, B2, B6, PP, E, K, H. Posiadają również błonnik, który wpływa na szybszą utratę wagi ciała. Jak i wiele niezwykle cennych dla naszego zdrowia minerałów. Jak wapń, miedź, żelazo, potas, cynk, fosfor. Oraz pektyny, czyli mieszaninę węglowodanów występującą w ściankach komórkowych niektórych roślin.
Rośliny, a w tym warzywa od milionów lat stanowią pokarm dla człowieka. Można je spożywać na surowo, bo wtedy są najbardziej wartościowe. Można również poddawać je obróbce cieplnej. W warzywach zjadana może być cała roślina lub tylko niektóre jej części. Mogą to być liście, łodygi, korzenie, owoce i bulwy. Warzywa są roślinami, które sadzi się lub sieje się raz do roku. Ale są też warzywa dwuletnie, a nawet wieloletnie.
Z pośród wszystkich warzyw mamy takie, które bardziej lubimy od innych. Jednym z takich warzyw jest marchew. Rośnie dziko w Azji i w Afryce, a także w niektórych krajach europejskich. Jednak najczęściej występuje jako roślina uprawna. Marchewkę uwielbiają małe dzieci, bo z natury posiada słodkawy smak. Marchewka musi koniecznie znaleźć się w zupie. Wszystkiego może tam zabraknąć, lecz obecność marchewki w zupie jest obowiązkowa. Osobom chorym lub starszym także zazwyczaj nie szkodzi to warzywo. A nawet wprost przeciwnie wzmacnia ich organizm.
Wiele osób posiadających nadwagę zastanawia się nad tym, czy marchewka a odchudzanie mają ze sobą coś wspólnego ? Odpowiedź brzmi, że mają ze sobą wiele wspólnego. Ponieważ marchew zaliczana jest do warzyw niskokalorycznych. W 100 gramach ma tylko 33 kalorie. Zawiera dużo wody, trochę białka, sporo węglowodanów i mikroskopijną ilość tłuszczu. I oczywiście zbawienny dla odchudzania błonnik.
Marchew jest warzywem znanym i docenianym od dawna. Jadalny korzeń ma wiele zastosowań w kuchni. Z marchwi można przyrządzać surówki i sałatki. Jedne na zimno, a inne na ciepło. I tak na przykład surówkę na zimno można przyrządzić ze startej na tarce marchwi z dodatkiem startego jabłka, odrobiną cukru, soli i łyżką śmietany. Taka surówka będzie stanowi bardzo smaczną, pożywną, niskokaloryczną i odżywczą surówkę. Podaje ją się do dania drugiego jako przystawkę. Można ją podać do ziemniaków i kotleta. A także do ryżu i ryby. Lub makaronu i pulpetów. Innym rodzajem przystawki do obiadu jest marchewka duszona z zielonym groszkiem. Lub sałatka na zimno przyrządzona z gotowanej marchewki, oraz z dodatkiem wielu innych ugotowanych i surowych warzyw. Oczywiście uprzednio pokrojonych w drobną kosteczkę. Doprawia się ją solą, pieprzem i majonezem. Z marchwi mogą być także wytwarzane dżemy, przeciery, soki.
Wartości odżywcze marchwi doceniano już dawno np. w starożytnych Chinach. Choć marchew miała wówczas biały kolor, ale już wtedy wiedziano, że jest wyjątkowym warzywem. Marchew w kolorze pomarańczowym pojawiła się dopiero w siedemnastym wieku w Holandii. Obecnie wśród ofert sklepowych można spotkać nie tylko pomarańczową marchew. Ale również marchew w kolorze czerwonym, żółtym, ciemnofioletowym. Lecz najbardziej popularna na świecie jest ta, która posiada kolor pomarańczowy.
Marchew nie tuczy. A nawet wprost przeciwnie, bo wpływa na redukcję wagi ciała. Jest więc cennym pokarm dla osób borykających się z nadwagą lub otyłością. Lub z chorobami serca i krążenia. Jak również jest ważna dla osób posiadające problemy ze skórą lub wzrokiem. Jest to warzywo bogate w karotenoidy. Czyli związki, które są przeciwutleniaczami. Zapobiegają one chorobom nowotworowym i wzmacniają odporność organizmu człowieka. Wartości odżywcze zawarte w marchwi wpływają dodatnio również na cerę. Wygładzają zmarszczki, regenerują. Trzeba jednak pamiętać, że tutaj, jak w każdym innym przypadku najlepszy jest umiar. Bo choć marchew jest jednym z najzdrowszych warzyw, to nadmierna jej konsumpcja może spowodować zmianę barwy naszej skóry na kolor jasno pomarańczowy.
Wszystkie warzyw niezależnie od tego z kąt pochodzą należą do pokarmów lekkostrawnych i wartościowych pod względem odżywczym. Wyjątek mogą stanowić tylko grzyby, które również zaliczane są do warzyw.
Na świecie obecnie używa się ponad dwieście pięćdziesiąt gatunków warzyw. Z czego w naszym kraju około pięćdziesięciu gatunków. I to pokazuje, jak ważnym warzywem jest marchew. Skoro z pośród tak licznej gromady roślin wybija się na początek listy.
O warzywach mówimy czasem, że są to jarzyny. Między nimi istnieje taka różnica, że warzywa często poddawane są obróbce cieplej. A Jarzyny są warzywami spożywanymi w stanie surowym. I wyrastają one tylko podczas jednego sezonu wegetacyjnego. Wysiewane są na wiosnę, a zbierane w porze letniej i jesiennej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here