Odżywka białkowa - czy pomaga schudnąć?

Na diecie redukcyjnej najważniejszą rolę odgrywa dzienny bilans kaloryczny. Do spadku wagi dochodzi tylko w momencie, gdy człowiek zaczyna przyswajać mniej kalorii, niż teoretycznie potrzebuje jego organizm do normalnego funkcjonowania. Wiąże się to niestety z deficytami różnych substancji. Gdy człowiek je mniej, bo chce chudnąc za sprawą niższej podaży kalorycznej, jednocześnie zaczyna przyswajać niedostateczne dla niego ilości różnych składników odżywczych. Czasem też trudno jest je uzupełnić z pomocą zupełnie naturalnych produktów. Teoretycznie takich źródeł wartościowego białka jest sporo, ale wraz z mięsem czy jajkami człowiek przyswaja sporo tłuszczu, którego nie brak też w innych produktach, co może potęgować efekt przybierania na wadze. Niektórzy więc te zupełnie naturalne artykuły zastępują suplementami diety. Jedną z tych najpopularniejszych jest odżywka białkowa na odchudzanie, przeważnie przyjmowana przez sportowców – głównie kulturystów, pragnących uzyskać większą masę mięśniową i tym samym lepszą siłę. Dla nich stosowanie odżywki białkowej będzie mieć wymierne korzyści. Czy jednak osoby, które po prostu chcą schudnąć, także powinny po nią sięgnąć?

Odżywka białkowa zaliczana jest do grupy suplementów diety. Błędem jest uznawanie jej za stery lub dopalacz, mający w krótkim czasie doprowadzić do wzrostu masy mięśniowej. Niektórzy jednak wciąż wierzą właśnie w takie jej działanie. Sądzą, że jeśli będą spożywać codziennie odżywkę białkową przed ćwiczeniami i zaraz po treningu, ich masa mięśniowa zacznie automatycznie wzrastać, a siła się powiększy, dzięki czemu bez trudu osiągną jeszcze lepsze wyniki np. w podnoszeniu ciężarów. Tak naprawdę jednak odżywkę białkową należy traktować jak zwykły produkt spożywczy. Znajduje się w niej dokładnie takie samo białko, jak w mięsie, roślinach strączkowych czy chociażby białkach. Jest ono sztuczne, dlatego też może być nieco gorzej wchłaniane przez sam organizm, ale też warto się nim wspomóc w momencie, gdy odpowiednia podaż białka staje się problematyczna. Odżywka białkowa jedynie uzupełnia codzienną dietę. Staje się źródłem aminokwasów i wartościowego białka, którego na redukcji nie może zabraknąć. Nie należy jednak zastępować nią wszystkich normalnych produktów spożywczych. Zawsze bowiem lepszym źródłem białka okażą się jajka czy chociażby pierś z kurczaka. Odżywką białkową można je zastępować wyłącznie od czasu do czasu.

Dlaczego jednak dodatkowa podaż białka przyczynia się do szybszego spadku masy ciała? Jak odżywka białkowa na odchudzanie może zadziałać? Otóż białko jest składnikiem niezbędnym do budowy tkanek. Bez niego organizm nie mógłby rosnąć i się rozwijać, dlatego też ten składnik odżywczy jest niezbędny w diecie młodych osób, które wciąż jeszcze się kształcą. Białko przyspiesza również regenerację po treningu. Może przyczynić się do szybszej odbudowy uszkodzonych na skutek treningu włókien mięśniowych i sprawić, że odbudują się one mocniejsze i silniejsze. Efekt zauważalny będzie na samym treningu. Dbając o odpowiednią podaż białka, można ćwiczyć dłużej, ciężej i bardziej intensywnie. Regeneracja organizmu zachodzi wtedy bez zarzutu. Mięśnie są niemalże bezustannie przygotowane do pracy, co pozwala na uniknięcie dłuższych przerw pomiędzy treningowymi dniami. Białko może także zmienić korzystnie proporcje całej sylwetki. Jest dużo lepszym składnikiem odżywczym od tłuszczu czy białek, ponieważ tylko 70% znajdujących się w nim kalorii zostaje wykorzystana przez organizm, a reszta jest z niego wydalana. Bez białka nie da się też uzyskać dobrego wyglądu. To ono odpowiada za kondycję włosów, stan skóry i paznokci. Oczywiście dieta nie może opierać się wyłącznie na samych proteinach, ale podczas odchudzania powinny one stanowić jej bardzo ważną część.

Bez trudu można natrafić na informacje o tym, że odżywka białkowa na odchudzanie sprawdza się tak świetnie, że bez niej redukcja masy ciała jest po prostu niemożliwa. Nie chodzi tu jednak o działanie samej odżywki, a o właściwości białka. Niezależnie od tego, w jakiej postaci będzie przyjmowane, za każdym razem pozytywnie zadziała na organizm i ludzką sylwetkę. Jeżeli jednak ktoś może sobie pozwolić na regularne jedzenie np. jajek, powinien właśnie po nie sięgać i nie zastępować ich żadnymi suplementami diety. To właśnie jajka mają najlepsze proporcje wszelkich niezbędnych aminokwasów. Zawierają najbardziej wartościowe białko, które idealnie jest wchłaniane przez organizm. Jeżeli jednak ktoś z jakichś powodów nie może spożywać jajek i do tego unika mięsa, w jego diecie taka odżywka białkowa może świetnie się sprawdzić. Z jej pomocą da się wyczarować naprawdę wspaniałe potrawy. Nie zawsze te słone są bowiem w pełni satysfakcjonujące. Na dietach odchudzających ludziom brakuje zwykle słodkiej żywności, a odżywka białkowa może ją zastąpić. Połączona z mlekiem czy nawet zwykłą wodą przemieni się w przepyszny i orzeźwiający koktajl. Warto go wypić zaraz po treningu, aby zregenerować swoje mięśnie i przyspieszyć ich wzrost.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here