Jedno z przysłów mówi o tym, że jabłka to wymiatacz żołądka. Prawdą jest to, że jabłka są jednymi z najlepszych owoców na świecie. Bardzo dobrze wpływają na cały organizm człowieka. A zwłaszcza na pracę układu pokarmowego usuwając z niego wszystkie zbędne pozostałości.
Jabłka znane są od początku świata. Wyróżnione spośród innych owoców zostały tym, że nawet rosły w rajskim ogrodzie.
Pierwotnie jabłonie rosły w stanie dzikim na terenie Azji. Z Azji trafiły do Europy. W Europie jabłka bardzo szybko zdobyły popularność. Do tego stopnia, że jabłko stało się symbolem zdrowia, życia, płodności, urodzaju i miłości. A jabłoń symbolem długowieczności, dostatku, bogactwa i nieśmiertelności. Jabłko to także jeden z symboli Ameryki. W Ameryce pierwsze jabłonie pojawiły się w siedemnastym wieku. Przywieźli je na ten kontynent Anglicy.
Jabłka posiadają bardzo cenne właściwości. Jedną z nich jest błonnik. Najbardziej wartościowe są te spożywane na surowo. Jabłka a odchudzanie są wzajemnie powiązane, gdyż spora ilość błonnika wspomaga odchudzanie poprzez przyspieszenie metabolizmu. Następną zaletą jabłek jest to, że nie są one wysoko kaloryczne. Jedno średniej wielkości jabłko posiada niecałe 40 kalorii. A więc nawet osoba dbająca, o stałą wagę ciała lub osoba będąca na diecie odchudzającej może pozwolić sobie na codzienne konsumowanie, nawet kilku jabłek. Gdy zje ich na przykład pięć, to będzie to zaledwie niecałe 200 kalorii. Przy czym pięć średniej wielkości na przykład bananów wprowadziłoby do naszego organizmu około 600 kalorii.
Poza tym jabłka posiadają niską wartość w indeksie glikemicznym. Mogą je spożywać nawet ludzie chorzy na cukrzycę lub cierpiący na hiperglikemię. Bo fruktoza i inne cukry uwalniają się bardzo powoli z błonnika. I dlatego zawartość cukru we krwi rośnie wolno nie powodując nagłych odchyleń. Wyjątek stanowi tylko sok jabłkowy, który sprawia, że po oddzieleniu błonnika wartość indeksu glikemicznego ulega dużemu podwyższeniu.
Świeże jabłka zawierają bardzo dużo witamin, jak witaminę A, C, E, D, K, B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12. Przy czym zawartość witaminy C zmienia się w zależności od odmiany drzewa, sposobu jego uprawy i warunków klimatycznych. Jabłka to owoce bogate w niektóre minerały takie, jak w potas i żelazo.
Obecnie na świecie znanych jest dziesięć tysięcy odmian jabłek. Różnią się one od siebie smakiem, kształtem, kolorem i zastosowaniem. W stanie surowym jadane są zazwyczaj jabłka soczyste i posiadające słodki lub słodko-kwaśny smak. Natomiast jabłka kwaśne najczęściej poddawane są obróbce i służą do przetworów. Jabłka posiadają różny smak. Od słodkiego, poprzez słodko-kwaśny, aż do kwaśnego. Smak jabłek zależny jest od odmiany. Niektóre z nich, jak na przykład kosztele posiadają smak tak słodki, że aż przechodzi on w lekko gorzki. Miąższ jabłek także bywa zróżnicowany. Od twardego i soczystego, aż do kruchego i mało soczystego. Choć po długim przechowywaniu nawet soczyste jabłko stanie się miękkie i pomarszczone.
Jabłka są owocami uniwersalnymi. Można spożywać je bezpośrednio zerwane z drzewa i takie jabłka są najbardziej odżywcze. Roztarte na papkę jabłka podaje się niemowlętom, jako jeden z pierwszych stałych pokarmów.
Jabłka nadają się do spożycia zarówno ze skórką, jak i obrane ze skórki. Owoce te można poddawać różnorodnej obróbce. Z tym, że wtedy znacznie tracą na wartości. Podczas obróbki jabłka można kroić, ucierać, ścierać na tarce, wyciskać sok, siekać, suszyć, gotować, piec, smażyć.
Owoc ten ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Stanowi składnik do kompotu, dodatek do deserów, galaretek, lodów. Jest też składnikiem ciast na przykład szarlotki. Jabłka służą jako dodatek do sałatek i surówek owocowych i warzywnych. A także są dodatkiem do dań mięsnych, jak na przykład pieczonej kaczki. Jabłka bardzo dobrze komponują się z ryżem i makaronem. Wystarczy zapiec jabłka z ryżem lub makaronem z dodatkiem cukru i cynamonu.
Z jabłek na ogól nie wykonuje się dżemów, ale to nie znaczy, że nie można ich robić. Oczywiście że można smażyć jabłka i wekować. A potem w dowolnym momencie wykorzystać jabłka ze słoiczka do przełożenia ciasta. Lub po prostu zjeść z kromka chleba, jako kanapkę. Dżemu jabłkowego można użyć również, jako nadzienia do naleśników, pączków, a nawet pierogów.
Także cenny jest sok jabłkowy, który można spożywać bezpośrednio po wyciśnięciu z jabłka. Można go mieszać z alkoholem, jak i z innymi sokami. Z soku jabłkowego po fermentowaniu powstaje ocet jabłkowy. Albo po fermentacji i destylacji alkohol jabłkowy, który jest znany zwłaszcza we Francji i nazywany winiakiem.
Gdy jesteśmy w trakcie diety odchudzającej, to bez wahania sięgnijmy po jabłka. Dieta jabłkowa to dobry pomysł na zrzucenie wagi ciała i na zachowanie urody. Bo jabłka wzmacniają i poprawiają jakość naszej skóry, zębów, włosów i paznokci. Zawarta w jabłkach witamina C i PP zapewnia naszej skórze młody wygląd, zapobiega zmarszczkom i wiotczeniu skóry. A także zapobiega powstawaniu pajączków i podskórnych wysięków.