Słodycze a odchudzanie

Mądre odchudzanie – co to jest, jak powinno wyglądać? Przede wszystkim z rozumem i otwartym umysłem. Otwórz się na świat, nowe smaki, możliwości, na ludzi z podobnymi problemami. Do odchudzania należy podejść na spokojnie. To proces, który trwa zazwyczaj nieokreśloną ilość czasu i w żaden sposób nie należy go skracać, ani iść na skróty. Nie wykazuj się lenistwem, bo tylko sobie zaszkodzisz. Daj z siebie wszystko, bądź najlepszą wersją siebie, a szybko zobaczysz upragnione efekty.

Decyzja o odchudzanie nie jest łatwą decyzją i nie przychodzi ot tak. Do tego należy dojrzeć. Odchudzać trzeba się dla siebie samego, dla swojego zdrowia, poczucia lepszej wartości, akceptacji, urody itd. Dopiero później można mówić o takich argumentach jak odchudzanie dla męża, dla rodziny, dla swoich dzieci czy wnuków. TY! Ty jesteś w tym wszystkim najważniejszym punktem. I robisz to tylko i wyłącznie dla siebie, tylko wtedy osiągniesz sukces. To Ty musisz być swoją największą motywacją, fanką/fanem i powodem do dalszych działań. Bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy to osoby bliskie wywierają presję. „Schudnij! Zobacz jak wyglądasz, już w nic się nie mieścisz”, albo „dzieci się Ciebie wstydzą”. Takie słowa jedyne co robią to ranią psychicznie, doprowadzają do płaczu, wstydu, ogromnych wyrzutów sumienia, doprowadzają także do zmian, ale tylko tych chwilowych. Społeczeństwo również wywiera spory nacisk, na to, jak wyglądamy. Moda się zmienia i przemija, nie warto być tym zaślepionym i uparcie podążać za trendami, bowiem one są zmienne, nie są stałe.

Jeszcze jakiś czas temu świat mody kultywował bardzo szczupłe, wręcz wychudzone sylwetki, a projektanci na swoje pokazy wybierali jedynie te najszczuplejsze modelki. Dziś to się zmienia. Cały świat się zmienia. Społeczeństwo otwiera się na kobiece sylwetki, kobiety, które posiadają krąglejsze kształty są bardziej pewne siebie i dumne z tego, jak wyglądają. Popularne firmy odzieżowe proponują szeroką gamę rozmiarów, na wybiegach regularnie pojawiają się kobiety o większych rozmiarach. Dzięki temu większe kobiety budują swoją pewność siebie i już nie muszą wstydzić się swoich sylwetek. Czyż świat nie byłby nudny, gdyby wszyscy wyglądali tak samo?

Mimo tak ogromnej presji, jaką wywiera świat, społeczeństwo czy najbliższa rodzina – nie ma to znaczenia, jeśli decyzja o odchudzaniu nie wyjdzie od nas samych. Mogą prosić, błagać, pomagać, udzielać swoich rad, zabierać na siłownie, podsuwać pod nos posiłki, dopuszczać się niemiłych argumentów lub złośliwych zaczepek – to nie pomoże. Odchudzanie musi być świadomą i indywidualną decyzją.

Dieta kojarzy się z pewnym terminem czasowym, to znaczy, że coś się zaczyna i po jakimś czasie kończy. W praktyce wygląda to niestety tak, że dana osoba rozpoczyna dietę (która ma trwać np. 30 dni), ma określone posiłki i restrykcyjny jadłospis, po upływie miesiąca dietę kończy i ponownie wraca do dawnych, złych nawyków. Wielu ekspertów twierdzi, że mądre odchudzanie musi być trwałe. Jeszcze więcej osób uważa, że najlepszą opcją będzie zmiana nawyków żywieniowych. I to już nie jest dieta, to zmiana stylu całego życia! Zmiana na lepsze i na zawsze, a nie tylko na tydzień czy miesiąc. Ten długotrwały proces skutkuje stałą wagą, brakami jej wahań, brakiem efektu jojo, nowymi dobrymi przyzwyczajeniami. To wszystko staje się bardzo naturalne. Należy pamiętać, że wszystko, co jest wykonywane systematycznie przynosi długotrwałe efekty. Dzięki temu możemy się cieszyć piękną sylwetką.

Mądre odchudzanie powinno być spokojne. Trzeba dać sobie i swojemu organizmowi czas na to, aby się przyzwyczaił i przystosował do zmian, jakie mu proponujemy. Nie wolno się karać za niepowodzenia, brak efektów, skoki wagi, za zachcianki czy momenty słabości. Jesteśmy tylko ludźmi! Powolutku do przodu, krok po kroku, każdego dnia będzie coraz lepiej. Każdy kolejny tydzień przyniesie kolejne sukcesy bądź porażki, ale nim się obejrzysz minie miesiąc, potem pół roku i rok. Celebruj każde małe efekty, nagradzaj się drobnymi upominkami. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego to śmiało zjedz kawałek ciasta. Nie dopuszczaj do wyrzutów sumienia, bo nie musisz ich mieć. Mała słodycz nie zaprzepaści Twoich rocznych starań, to wcale nie oznacza, że rezygnujesz, że stoisz w miejscu albo się cofasz. To tylko i wyłącznie głupie ciastko. Nie pozwól, żeby przejęło nad Tobą kontrolę. Idź dalej! Rób swoje. Jedzenie nie może zawładnąć Twoim życiem. Wracaj na swoje dobre tory, trzymaj się ustalonych zasad. Spokojnie i powoli do celu.

Bądź świadom swojej walki, nie ukrywaj przed innymi swoich słabości, bo nie musisz się tego wstydzić. Każdemu człowiekowi zdarzają się potknięcia, czy to w życiu zawodowym czy w prywatnym. Tak wygląda droga do wymarzonego celu. Często jest trudna i wyboista, ale przez to wszystko wyjątkowa, szczególna i warta zapamiętania. Tak samo jest z odchudzaniem. To często wewnętrzna walka z samym sobą, ze starymi przyzwyczajeniami, z zachciankami, z nałogami, z lenistwem. Czy wygrasz tę walkę, zależy tylko od Ciebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here