Rozpuszczalniki organiczne – kiedy okazują się przydatne?

Rozpuszczalniki organiczne to bardzo praktyczne substancje, które w wielu sytuacjach okazują się niezbędne. W jaki sposób działają i kiedy znajdują zastosowanie? Zapraszamy do lektury.

W jaki sposób działają rozpuszczalniki organiczne?

Pod tym terminem znajdziemy substancję lub ich mieszaninę, która posiada zdolność do rozpuszczania innych związków. To najprostszy sposób, w jaki możemy zdefiniować tego rodzaju płyny. W życiu codziennym często naprzemiennie używamy terminu „rozpuszczalnik” z „rozcieńczalnikiem”. W rzeczywistości są to jednak dwa odmienne produkty, które posiadają wiele wspólnych cech. Pamiętajmy jednak, że każdy rozpuszczalnik jest rozcieńczalnikiem, ale nie każdy rozcieńczalnik będzie rozpuszczalnikiem. Będzie to przydatne, gdy przyjdzie nam wybierać preparat do usunięcia starego lakieru czy farby. Rozpuszczalniki są obecnie najbardziej popularnymi środkami chemii budowlanej. Używamy ich praktycznie na co dzień. Mowa tu chociażby o wodzie, która jest niezbędna do życia. Na co dzień jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że rozcieńczamy w niej przeróżne związki czy substancje.

Rozpuszczalniki uniwersalne i benzyna ekstrakcyjna – do czego służą?

Najlepszym rozwiązaniem dla domu są rozpuszczalniki uniwersalne. Sprawdzi się on w każdej sytuacji, dlatego dobrze jest mieć go pod ręką. Uniwersalność tego rozpuszczalnika wynika z bardzo skomplikowanego składu chemicznego substancji. W jego skład wchodzi chociażby toluen i aceton. Dlatego sprawdzi się przy usuwaniu rozmaitych plam i farb. Jeśli jednak mamy do usunięcia coś poważniejszego, to lepiej postawić na rozpuszczalniki specjalistyczne. Ciekawą pomocą okazuje się też benzyna ekstrakcyjna. Nie jest ona całkowicie przezroczysta, więc nie rozcieńczymy za jej pomocą farb. Jednak można ją stosować do zmywania czy odtłuszczania powierzchni. Jedynym minusem tego rozwiązania jest to, że benzyna ekstrakcyjna może rozpuścić plastik na jego powierzchni. Skutkiem tego będzie zmatowienie materiału.

Specjalistyczne rozpuszczalniki organiczne – kiedy kupować?

Jeśli potrzebujemy mocniejszych rozpuszczalników, to powinniśmy zdecydować się na takie, które poradzą sobie z konkretną farbą czy lakierem. Wśród producentów znajdziemy rozpuszczalniki organiczne do lakierów ftalowych, asfaltowych, czy farb. Możemy je zakupić stacjonarnie lub w sieci, bezpośrednio u dystrybutorów. Z tej możliwości korzystają chociażby branże przemysłowe. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat http://oqema.pl/. Jeśli będziemy potrzebowali, to dystrybutorzy wykonają na nasze zlecenie rozpuszczalniki organiczne o określonej proporcji. Dzięki temu otrzymamy dokładnie taki produkt, jaki potrzebujemy. Zakup przez internet pozwoli nam tez porównać oferty kilku firm bez konieczności wychodzenia z domu. W ten sposób możemy złożyć zamówienie nawet w trakcie domowych prac, czy z prosto z biura. Warto decydować się na współpracę ze sprawdzonymi dystrybutorami, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że zakupiony towar będzie wysokiej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here