Tabletki przeczyszczające na odchudzanie

Odchudzanie jest ogromnym wyzwaniem i tylko ten, kto przynajmniej raz przez to przechodził, wie doskonale jak wiele trudu ono wymaga. Wydaje się być pozornie łatwe schudnąć – wystarczy mniej i zdrowiej jeść oraz więcej się ruszać. W praktyce wymaga to jednak przeorganizowania całego swojego życia i pochylenia się praktycznie nad każdą czynnością, jaką wykonujemy na co dzień. Należy zmodyfikować swoje zwyczaje żywieniowe. Przestać kupować w jednych sklepach i zacząć w innych. Więcej czasu spędzać na wybieraniu świeżych warzyw i owoców, niż na dziale ze słodyczami. W domu skupiać się na przygotowywaniu świeżych sałatek i koktajli, zamiast zalegać na kanapie przed telewizorem. Nie da się ukryć, że zmiana dotychczasowych nawyków jest szalenie trudna – w końcu to nawyki. Dlatego wiele osób z nadwagą poszukuje skutecznych środków, które błyskawicznie i bez wyrzeczeń pozwolą im uzyskać smukłą sylwetkę.

Tabletki przeczyszczające na odchudzanie to dla wielu osób pierwsza myśl, gdy mowa o skutecznym, szybkim chudnięciu. Rzeczywiście, nie bez powodu się o nich myśli, jednak powinno się wystrzegać tego rodzaju pomysłów. Nie oznacza to, że tabletki przeczyszczające są złem wcielonym i całkowicie należy ich unikać – wręcz przeciwnie, mogą czasem pomóc.

Niektóre osoby cierpią na chroniczne zaparcia. Brak błonnika w diecie lub spowolniona perystaltyka jelit powodują, że nie da się regularnie, codziennie wypróżniać. Masy kałowe zalegają w jelitach czasem przez kilka dni, powodując ogromne pęcznienie brzucha i uniemożliwiając wykonywanie normalnych czynności. W przypadku osób, u których spowolniony metabolizm jest przyczyną trudności w odchudzaniu, tabletki przeczyszczające mogą rzeczywiście przyczynić się do zrobienia pierwszego kroku w tym kierunku. Mogą pomóc oczyścić jelita, abyśmy mogli wprowadzić nową dietę, zawierającą więcej warzyw i owoców, i tym samym przyzwyczaić swoje jelita na powrót do normalnego, wytężonego funkcjonowania. W wielu przypadkach osób z nadwagą taki sposób sprawdza się. Po wyczyszczeniu jelit i wprowadzeniu wysokobłonnikowej diety, perystaltyka jelit powoli wraca do normy, co oznacza szybsze metabolizowanie żywności. Wtedy należy już tylko zadbać o to, aby dieta była urozmaicona, i aby jelita cały czas miały co robić. Prawidłowe funkcjonowanie jelit jest podstawą do utrzymania procesu trawienia w dobrej kondycji, a zatem podstawą do przyspieszenia metabolizmu tłuszczów.

Jednak tabletek na przeczyszczenie absolutnie nie wolno stosować przewlekle, jako cudownego środka na odchudzanie! Jest to jedynie medykament stosowany w przypadku zatwardzeń, czyli objawowo. Nie powoduje on likwidacji komórek tłuszczowych, nie sprawia, że odchudzanie staje się skuteczniejsze. Należy ostrzegać wszystkich znajomych, którzy próbują tego typu metod, że nie jest to skuteczny środek na odchudzanie, a może nawet być niebezpieczny.

Do czego może prowadzić nadużywanie środków na przeczyszczenie? Przede wszystkim, powodują one przeczyszczenie nawet pomimo niewłaściwego, czyli zbyt wolnego funkcjonowania jelit. Jeśli jelita pracują zbyt wolno, oznacza to, że nie były właściwie pobudzane do pracy. Stosując farmaceutyki osiągamy pożądany efekt, ale kosztem pracy jelit, które znów są odciążane. Jak wiadomo, organy nieużywane zanikają, tak samo się dzieje z jelitami, którym nie dostarcza się wystarczającej ilości błonnika, prowokującego ich ruchy robaczkowe. Najprościej mówiąc, stosując często środki przeczyszczające, zwalnia się jelita z ich funkcji „popychania” kału do przodu. Może to doprowadzić do dysfunkcji jelit, a nawet do ich martwicy.

Tabletki przeczyszczające na odchudzanie nie będą więc dobrym pomysłem. Stosować je powinniśmy tylko i wyłącznie wtedy, gdy wymaga tego sytuacja – w przypadku zaparć, a najlepiej pod kontrolą lekarza. Odchudzanie jest procesem trudnym pod względem biologicznym. Wymaga pewnego rodzaju odwrócenia procesów, które zaszły w organizmie przez lata zaniedbań. Nie sposób jest odwrócić te procesy za pomocą kilku tabletek, nawet stosowanych w dużych ilościach przez długi czas. Do przytycia nie przyczyniły się przecież tabletki, tylko pochłanianie zbyt dużych porcji jedzenia o niewłaściwym składzie przez długie lata. Nie można więc oczekiwać, że długoletnie zaniedbania będzie można wyleczyć objawowo, bez zwalczenia przyczyny.

Przyczyną otyłości jest nadmierna podaż kalorii i tylko manipulując kaloriami można się pozbyć dodatkowych kilogramów. Jest to proces powolny, długotrwały i bardzo męczący. Wymagać będzie wielu wyrzeczeń, spowoduje wiele załamań i rezygnacji. Jednak dla własnego zdrowia warto podjąć ten trud. Wysiłek na pewno się opłaci, choć oczywiście nie po dniu czy dwóch. Czasem do osiągnięcia wymarzonej masy ciała potrzeba kilku lat odchudzania. Osobom, które poszukują cudownych, szybkich i nie zawsze mądrych sposobów na schudnięcie, należy otwarcie mówić prawdę. Nie uda nam się bez wysiłku zmienić czegoś, na co nasze ciało pracowało latami czyniąc wielki wysiłek przy odkładaniu się tłuszczu pod skórą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here