Kasza manna nie cieszy się zbyt dobrą opinią w branży dietetycznej. Mimo iż na diecie odchudzającej różne odmiany kasz sprawdzają się świetnie i każdy doskonale o tym wie, właśnie ten jej rodzaj uznawany jest za najgorszy, a czasem nawet totalnie niezdrowy. Kaszkę manną uzyskuje się z ziaren pszenicy. Są one mocno obrabiane i przetwarzane, przez co pozbywa się ich różnych wartościowych substancji odżywczych, najczęściej kryjących się w samej skórce ziaren lub występujących tuż pod nią. Mimo wszystko czasem nawet taka kasza może być wartościowa. Szukając jej w sklepach, należy zwrócić uwagę na to, by miała ona odpowiedni wygląd. Powinna być przede wszystkim idealnie biała. Niektóre ziarenka mogą przyjmować delikatnie żółtą barwę, ale pozostałe powinny być jasne. Jako że wyglądu kaszy manny dostępnej w paczkach i woreczkach nie da się sprawdzić, najlepiej kupować ten produkt na wagę. Można wtedy ocenić, czy rzeczywiście ma on odpowiedni kolor. Ważna okazuje się również wielkość samych ziaren – powinny być one dość drobne. Kasza manna a odchudzanie ma dość długi termin ważności, dlatego można ją spożywać przez pięć miesięcy liczonych od dnia zakupu. Nawet ona występuje jednak w dwóch swoich odmianach. Najpopularniejsza i najczęściej spotykana jest kasza błyskawiczna, która mimo iż wydaje się być wygodną opcją, ponieważ w ciągu paru minut można ją przygotować, jest tak mocno przetworzona, iż wykazuje się minimalnymi wartościami odżywczymi. A to dla nich ludzie najczęściej sięgają po kasze.
Niektórzy jednak uważają kaszę manną za kompletnie bezwartościowy produkt. Przestrzegają przed nią nieraz sami dietetycy, którzy zalecają zastępować ją wszelkimi innymi odmianami kasz – chociażby kaszą pęczak, kaszą gryczaną lub jaglaną. Czy jednak rzeczywiście taki grysik nie jest wskazany na diecie? Przecież wszyscy go uwielbiamy. Najczęściej rodzice podają go swoim dzieciom, obficie polewając kaszkę sokiem malinowym lub uzupełniając ją świeżymi bądź mrożonymi owocami. Taki słodki posiłek na pewno z chęcią zjadłaby każda osoba próbująca się odchudzać. Na diecie brakuje nam najczęściej właśnie cukru. Chcielibyśmy dalej go jeść, ale wiemy, że jest on dla nas nieodpowiedni i może spowodować wzrost naszej masy ciała. Niby staramy się go unikać, ale w pewnych chwilach nie potrafimy wytrwać w swoim postanowieniu, a nasza ochota na słodkie przysmaki staje się tak wielka, że dobrze wiemy o tym, iż musimy ją jak najszybciej zaspokoić. Wtedy właśnie kasza manna może sprawdzić się u nas doskonale. Nie obawiamy się jej przesadnie. Mimo iż nie jest to najzdrowszy produkt na świecie, na pewno okaże się lepszym wyborem od zwykłej mlecznej czekolady czy cukrowego batonika. Z takiej kaszy przygotujemy natomiast przepyszne i bardzo słodkie, a jednocześnie w miarę wartościowe danie. Na samym początku zalejmy jej niewielką ilość mlekiem. Postawmy garnek wypełniony tymi produktami na kuchence i gotujmy swoją kaszkę kilka minut. Możemy na tym etapie od razu ją posłodzić. Aby zaoszczędzić sobie kalorii, zastosujmy słodzik w tabletkach lub umieśćmy w garnku niewielką porcję ksylitolu, erytrytolu albo zwykłego miodu. Gdy kasza wchłonie już cały nadmiar mleka i zacznie przypominać jednolitą papkę, możemy wyłożyć ją do miseczki i podać ze świeżymi pokrojonymi owocami albo posypać mieszanką owoców mrożonych. Pod wpływem temperatury delikatnie się one rozpuszczą, ale wciąż pozostaną dość zimne, dzięki czemu wspaniale nas ochłodzą. Taki posiłek niejednokrotnie może uratować naszą dietę. Jeżeli więc następnym razem będziemy mieli ogromną ochotę na coś słodkiego, koniecznie przypomnijmy sobie o tym bardzo prostym daniu i od razu spróbujmy je przygotować.
Niektórzy jednak muszą uważać właśnie na kaszę mannę. Czasem rezygnujemy z jedzenia tego produktu bez żadnego specjalnego powodu, jednakże nierzadko wynika to z naszego stanu zdrowia. Musimy bowiem pamiętać o tym, że kasza manna zawiera spore ilości glutenu. Jeżeli więc chorujemy na celiakię lub jesteśmy nadwrażliwi na ten składnik albo totalnie go nie tolerujemy, powinniśmy unikać wszelkich jego źródeł. W takim przypadku nie wolno nam jest uzupełniać swojej diety kaszą manną. Jeżeli zaczniemy ją spożywać pomimo stanu swojego zdrowia, jedynie pogłębimy swoje problemy i zwiększymy swoją nietolerancję na gluten. Jeśli jednak nie mamy kłopotów z żadnymi nietolerancjami, kasza manna na odchudzanie może sprawdzić się u nad naprawdę dobrze. Niektórzy twierdzą, że jest to produkt bezwartościowy, ale mimo wszystko znajdziemy w nim pewne witaminy i substancje mineralne. Kasza jaglana zawiera bowiem w sobie m.in. witaminy z grupy B oraz witaminę E. Dostarcza nam również całej masy przeróżnych substancji mineralnych – w tym krzemu, cynku, żelaza, manganu, jodu oraz potasu. Jest wspaniałym źródłem węglowodanów prostych. Na diecie zastępujemy je zwykle węglowodanami złożonymi, jednak w pewnych sytuacjach to one sprawdzają się najlepiej. Koniecznie powinniśmy po nie sięgnąć tuż po zakończonych ćwiczeniach, aby szybko uzupełnić swoje zapasy energetyczne.