Co można jeść na diecie?

Na temat odchudzania i tego, co można jeść na diecie krąży bardzo dużo mitów i błędnych przekonań. Wiele osób podejmuje próby schudnięcia. Jedni robią to bardziej skutecznie, inni mniej. A później dzielą się swoją wiedzą na temat tego, co im pomogło lub też nie. Niestety ale nie zawsze sposób, w jaki te osoby schudły jest odpowiedni i nie powinny polecać go innym osobom. Nie mniej jednak takie rzeczy się zdarzają i niewiele można na to poradzić. Spróbujmy zatem rozwiać niektóre wątpliwości. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że istnieją oficjalne zalecenia przygotowane przez specjalistów odnośnie tego, z czego powinny składać się zdrowe, zbilansowane posiłki. Zamiast więc bazować na niesprawdzonych informacjach, warto zwrócić uwagę na to, co polecają osoby, które są specjalistami w dziedzinie żywienia człowieka. Jednym z takim bardzo prostych i podstawowych narzędzi jest tak zwana piramida żywienia. Ma on formę trójkąta i podzielona jest na części. A w każdej części znajdują się odpowiednie grupy produktów spożywczych. I tak na przykład na samym dole tej piramidy mamy największe pole, które wypełnione jest ogromną ilością warzyw i nieco mniejszą ilością owoców. A to oznacza, że to właśnie te produkty powinny być podstawą codziennego żywienia osoby, która zamierza schudnąć lub po prostu zadbać lepiej o swoje zdrowie. Wybór warzyw jest ogromny i dobrze by było, aby w jadłospisie znalazło się jak najwięcej ich rodzajów. Można je spożywać zarówno na surowo, w formie różnego rodzaju surówek i sałatek, jak też w formie duszonej, gotowanej lub pieczonej. Bardzo korzystne dla zdrowia będą także kiszonki warzywne. Po pierwsze dostarczają one wszystkich korzyści zdrowotnych jakie posiadają warzywa same w sobie, a po drugie stanowią doskonałe źródło bakterii probiotycznych, które mają ogromne znaczenie dla zdrowia i utrzymania niskiej masy ciała. Najogólniej mówiąc, warzywa dostarczają przede wszystkim dużych ilości różnego rodzaju witamin oraz składników mineralnych. Stąd tak ważne jest, aby znalazło się ich w diecie sporo. Osoby otyłe zazwyczaj nie jadły zbyt wielu warzyw do tej pory i mimo dużej masy ciała, są to najczęściej osoby mocno niedożywione. Jedzenie warzyw jest więc pomocne w odżywieniu organizmu we wszystkie niezbędne składniki.

Wyżej w piramidzie znajdują się produkty zbożowe. Można tutaj wyróżnić takie rzeczy jak makarony, różnego rodzaje kasze, płatki owsiane czy też mąki. Stanowią one źródło węglowodanów, które w diecie dostarczać powinny największej ilości całodziennej ilości kalorii. Wiele osób stara się na diecie odchudzającej unikać węglowodanów, ale to nie jest dobra strategia na utratę kilogramów. Nie należy się obawiać spożywania tych produktów każdego dnia. Bardzo dobrym pomysłem śniadaniowym będzie na przykład owsianka na wodzie na odchudzanie. Można ją zrobić na dwa sposoby. Pierwszym jest zalanie płatków owsianych gorącą lub zimną wodą wieczorem i pozostawienie płatków do napęcznienia przez całą noc. Rano wystarczy dodać ulubione składniki jak na przykład kilka orzechów czy migdałów oraz pokrojony owoc. Niektórzy takie płatki mieszają także z jogurtem naturalnym. Kolejnym sposobem na przygotowanie owsianki na wodzie jest zagotowanie wody w garnku i dorzucenie kilku łyżek płatków owsianych o gotowanie przez kilka lub kilkanaście minut. Można jednocześnie dodać na przykład kilka daktyli lub łyżkę rodzynek, dzięki czemu owsianka będzie słodsza bez konieczności dodawania cukru. Do tak ugotowanych płatków dodaje się swoje ulubione składniki. Niektórzy jednak je blendują i tworzą w ten sposób coś w rodzaju budyniu. Na obiad z kolei warto zjadać zamiennie ziemniaki, ryż i różne kasze. Na temat ziemniaków także istnieją błędne przekonania, że są one tuczące. Ale wzięło się to z tego, że do ziemniaków zazwyczaj podawano także różnego rodzaju tłuste sosy na bazie tłuszczu wytopionego ze smażonych mięs z dodatkiem mąki i śmietany. Tak naprawdę to te sosy są odpowiedzialne za tycie. Same ziemniaki są produktem stosunkowo nisko kalorycznym, w dodatku są bardzo dobrym źródłem witaminy C. Z kolei kasze dostarczają oprócz witamin również składników mineralnych. Dlatego warto postawić na różnorodność.

Na kolejnym poziomie piramidy znajdują się produkty zawierające białko. Spożywa się je w mniejszych ilościach niż warzywa czy produkty zbożowe. W tej kategorii produktów znajdują się oczywiście mięsa, ale nie należy również zapominać, że dobrym źródłem białka są także nasiona roślin strączkowych oraz produkty mleczne i jajka. Warto zadbać o to, aby w jadłospisie znalazły się wszystkie te produkty. Oczywiście nie wszystkie trzeba jeść każdego dnia. Na przykład jeśli jednego dnia zjadło się kawałek piersi kurczaka na obiad czy kolację, to na drugi można z mięsa zrezygnować i przygotować zamiast tego na przykład zupę z fasoli czy też gulasz warzywny z ciecierzycą.

To, czego w codziennej diecie powinno być najmniej to tłuszcze. Przy czym powinny to być przede wszystkim oleje roślinne oraz nasiona i orzechy. Tłuszcze zwierzęce nie są dobre ani dla osób odchudzających się, ani dla dbających o swoje zdrowie. Lepiej z nich całkowicie zrezygnować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here