Dysk SSD do laptopa
Jakie są rodzaje dysków? Czym się kierować, poszukując wymarzonego dysku, który rozwiąże wszystkie problemy związane z wolną pracą Twojego komputera?

Dysk SSD do laptopa – czym jest?

Dysk SSD to po prostu szybki dysk twardy. Angielskie rozwinięcie skrótu to solid state drive, a jego zasadniczą różnicą w stosunku do klasycznych dysków HDD jest brak ruchomych części. Tak – wydawałoby się – niewielka zmiana wywołuje jednak kolosalny efekt. Nie jest zresztą tajemnicą, że dysk SSD do laptopa pracuje znacznie szybciej, wydajniej i ciszej niż dysk HDD o takiej samej pojemności. Dlatego też coraz więcej użytkowników decyduje się na zmianę swojego dysku twardego w komputerze lub laptopie, a nierzadko również kupuje dysk SSD 1 TB bądź inny jako zewnętrzny nośnik danych.

Warto też dodać, że dysk SSD zużywa niewiele energii, w związku z czym nie nagrzewa się tak w trakcie pracy. Ponadto jest odporny na działanie temperatur i uszkodzeń mechanicznych, co sprawia, że jest niemal bezawaryjny. To o tyle istotne, że przecież na dyskach twardych instalujemy systemy operacyjne i przechowujemy różnego rodzaju dane, często również te bardzo ważne.

Zanim wybierzesz swój nowy dysk SSD, musisz wiedzieć, że na rynku dostępnych jest kilka typów tego urządzenia. Najpopularniejsze i najczęściej wybierane przez użytkowników są dyski SSD 2,5”. Są one uniwersalne i bardzo wydajne, a do tego ich zakup nie powinien nadwyrężyć Twoje budżetu. Silniejszym bratem są w tej rodzinie dyski PCI-Express SSD, czyli dyski z wyższej półki. W urządzeniach mobilnych stosowane są dyski mSATA SSD, natomiast w ultrabookach i tabletach dyski M.2 SSD.

Dysk 1 TB i inne, czyli jaki dysk SSD do laptopa wybrać?

Na rynku czeka na Ciebie szeroki wybór dysków SSD – dotyczy to zarówno jednostek wbudowanych, jak i przenośnych. Zdecydowanie najważniejszym parametrem tego typu urządzeń jest prędkość zapisu i odczytu. Jak wspomniano, w dyskach SSD jest ona znacznie wyższa niż w nośnikach HDD. Zazwyczaj tańsze urządzenia dysponują znacznie niższymi wartościami przesyłu. Choć może wydawać się to drobiazgiem, to po nabyciu i rozpoczęciu użytkowania wolna prędkość zapisu powoduje niemałą frustrację – możesz być tego pewien!

Drugi kluczowy parametr to pojemność. Jeśli pracujesz na dużych plikach czy systemach, dobrym rozwiązaniem będzie np. dysk 1 TB. Jeżeli natomiast nie potrzebujesz aż takiej przestrzeni, wybierz mniejszą jednostkę. Nie bez znaczenia są też typy dysków, o czym wspomnieliśmy wcześniej. I na koniec – zwróć uwagę na markę producenta. Większą gwarancję jakości dają znane marki o ugruntowanej pozycji rynkowej jak np. Samsung.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here