Koktajle

Zdrowe odchudzanie polega na mądrych wyborach. Niby można schudnąć, jedząc same przetworzone produkty, opychając się słodyczami i sięgając po fast foody, ale nie jest to najprostsza i najprzyjemniejsza droga do osiągnięcia celu. Artykuły tego rodzaju nie nasycają zbyt dobrze samego apetytu. Składają się głównie z węglowodanów prostych, które od razu po ich spożyciu uwalniają całą swoją energię, przez co równie szybko zaczyna ona spadać, a człowiek znów czuje się głodny. Zdrowe i wartościowe produkty są natomiast na tyle smaczne i różnorodne, że bez trudu każdy zdoła zastąpić nimi te wszystkie hamburgery, frytki, czekoladowe batoniki i kolorowe cukiereczki. Chyba każdy z nas przepada przecież za owocami. Są one tak słodkie, że nieraz potrafią całkowicie zastąpić nam przetworzone i bogate w cukier przysmaki. Uwielbiamy jadać je na śniadanie i dodawać do swoich małych przekąsek. Szukając natomiast owoców o dodatkowym działaniu odchudzającym, powinniśmy zwrócić uwagę na grupę owoców cytrusowych. Niesamowitym działaniem w kwestii odchudzania wykazuje się chociażby taki grejpfrut, który wspaniale usprawnia pracę naszych elit. Jeżeli jednak akurat za nim totalnie nie przepadamy, podobne efekty osiągniemy dzięki zwykłym mandarynkom. Mandarynki a odchudzanie – to wszystko ma ze sobą wiele wspólnego. Teraz, gdy przyszedł prawdziwy sezon na te urocze maleńkie owoce, powinniśmy zajadać się nimi dosłownie do woli. Gdy tylko zima się skończy, w sklepach coraz trudniej będzie nam je odnaleźć. Wykorzystajmy więc sezon na mandarynki w stu procentach i zadbajmy o to, by podczas grudnia, stycznia i lutego stały się one głównym punktem naszej odchudzającej diety.

Od wielu lat naukowcy i dietetycy odkrywają kolejne dietetyczne właściwości poszczególnych owoców. Potrafią te swoje tezy logicznie udowodnić. Mimo iż w tej grupie produktów od lat goszczą przede wszystkim grejpfruty i klasyczne jabłka, od niedawna tuż obok nich występuje nasza maleńka mandarynka. Przeprowadzono nad nią szereg specjalistycznych badań, które odbyły się w Ontario. Specjaliści badający działanie mandarynki oraz jej wpływ na ludzki organizm pokazali, że dzięki niektórym jej składnikom można szybciej redukować swoją masę ciała. Ta prosta i z pozoru zwykła mandarynka nie tylko ułatwia samo odchudzanie, ale może oprócz tego hamować rozwój wszelkich chorób serca i jest też świetnym produktem dla cukrzyków. Nie powinniśmy jednak jeść mandarynek wyłącznie ze względu na ich odchudzające właściwości. Jeżeli bowiem sami zajęlibyśmy się analizą składu tych owoców, moglibyśmy szybko zobaczyć, jak cudownie wpłynęłyby one na nasze ogólne zdrowie. A o to też chodzi w samej diecie. Nie możemy układać swoich jadłospisów w taki sposób, by wyłącznie pozwoliły nam one chudnąć. Przy okazji dzięki wprowadzanym zmianom mamy lepiej o siebie zadbać. Mamy poprawić pracę swojego układu immunologicznego, zyskać doskonałą odporność, by później radzić sobie z wszelkimi infekcjami lub w ogóle na nie nie zapadać.

Badanie, które zostało przeprowadzone w samym Ontario, wykonano na myszach. Pierwsza grupa zwierzątek przez pewien czas żywiła się produktami „niezdrowymi”, których raczej nie jadamy na dietach – były to przede wszystkim artykuły obfitujące w tłuszcze oraz produkty wypełnione zwykłym białym cukrem. Drugiej grupie myszek przez dokładnie ten sam czas podawano identyczne produkty spożywcze z tą różnicą, że oprócz nich mogły one żywić się właśnie głównym składnikiem samych mandarynek. Na pierwsze efekty badań nie trzeba było długo czekać. Niezdrowa dieta dość mocno obciążyła organizmy zwierzątek, które zaczęły błyskawicznie przybierać na masie. Cierpiały również na podwyższony poziom cholesterolu we krwi oraz inne dolegliwości związane z pracą poszczególnych narządów. Grupa, którą tworzyła druga partia zwierzątek, reagowała na tą niezdrową dietę znacznie lepiej. Nie dostrzeżono w niej żadnych poważniejszych kłopotów zdrowotnych. A warto jeszcze raz przypomnieć, że te myszki też jadły niezdrowo – tyle że oprócz tego mogły spożywać specjalny składnik.

Oczywiście nie można porównywać takich myszy do samych ludzi. Mimo iż badania nie zostały powtórzone na samym człowieku, większość osób uznaje je za dość wiarygodne. Należymy przecież do grupy ssaków. Mimo iż jesteśmy najbardziej rozwinięci, nasze organizmy od środka wyglądają bardzo podobnie. Możemy więc uznać, że mandarynki a odchudzanie sprawdzą się na nas samych tak samo dobrze jak na badanych myszach. Sami jesteśmy w stanie to sprawdzić. Teraz, w okresie świątecznym, raczej nie będziemy przechodzić na poważniejsze diety odchudzające. Nikt z nas nie odmówi sobie zjedzenia przepysznego i niestety bardzo tłustego karpia, wypróbowania wyjątkowego barszczyku babci i tych wszystkich wspaniałych wypieków – makówek i innych ciast oraz babeczek. W tym trudnym dla naszego zdrowia i wagi okresie powinniśmy zatem uzyskać takiego sprzymierzeńca, który pomógłby nam odczuwać mniejsze konsekwencje wynikające z niewłaściwego stylu żywienia. A mandarynki będą dla nas właśnie taką pomocą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here