zabawki

Nie sposób wyobrazić sobie dziecięcej sypialni bez choćby paru zabawek takich jak pluszowe misie, klocki, samochodziki, czy lalki. Jakie zabawki są najlepszym wyborem dla dziecka? Przede wszystkim dopasowane do ich wieku i bezpieczne. Nieobojętne jest także to, jak wpływają na rozwój, szczególnie w przypadku małych dzieci. Duża ilość zabawek może stwarzać problemy w utrzymaniu porządku czy rozsądnym przechowywaniu. Do czego chować zabawki w dziecięcym pokoju – kosza, worka, szuflady, czy szafki?

Jak przechowywać zabawki?

Niektóre, w szczególności większe zabawki, można ułożyć na półkach i w szafkach w dziecięcym pokoju. Znacznie większy problem sprawiają jednak drobne zabawki takie jak różnego rodzaju klocki, samochodziki, figurki, czy pluszaki. Jak poradzić sobie z ich czasami naprawdę ogromną ilością? Wybrana forma przechowywania powinna zapewniać łatwy dostęp dziecka do zabawek, żeby nie musiało ono za każdym razem korzystać z pomocy rodzica. Z drugiej strony dobrze, jeśli umożliwia również szybkie sprzątanie i utrzymanie dziecięcego pokoju w wizualnym porządku.

Sprytnym, użytecznym i dość tanim rozwiązaniem jest kosz na zabawki. Zwykle kosze takie wykonywane są z miękkich materiałów i ozdabiane różnymi dziecięcymi wzorami, które stają się dekoracją pokoju malucha. Kosze te są pojemne i pozwalają na bardzo szybkie posprzątanie zabawek – wystarczy pozbierać je wszystkie do jednego pojemnika. Lekkie materiały sprawiają, że kosze można z łatwością przenosić na czas zabawy do różnych pomieszczeń czy przestawiać na przykład podczas sprzątania. Produkowane przez producentów takich jak Elodie Details są bezpieczne dla dziecka, łatwe w czyszczeniu, trwałe i stosunkowo tanie, szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi meblami do przechowywania.

Alternatywą dla popularnych koszy na zabawki mogą być regały z szufladami. Zwykle są to niskie meble, w których w stelaż wsuwa się pojemniki pełne zabawek. Umożliwiają one wygodną segregację, na przykład umieszczając klocki w jednym pojemniku, a figurki w drugim. W porównaniu do koszy nie są jednak równie łatwe i wygodne w przenoszeniu.

Wybór zabawek pod kątem wieku i wspierania rozwoju dziecka

Wiek dziecka to jedno z najważniejszych kryteriów wyboru zabawek, szczególnie pod kątem bezpieczeństwa. Producenci zabawek mają obowiązek umieszczać na nich informację odnośnie wieku dzieci, dla których są one w pełni bezpieczne. Potwierdzają to atesty, którym podlegają wszystkie artykuły dla najmłodszych.

Noworodki i niemowlęta mogą nie wykazywać zbyt wielkiego zainteresowania zabawkami, jednak nie oznacza to, że nie warto im ich dawać. Koniecznie natomiast muszą być one pozbawione małych elementów przez ryzyko ich połknięcia przez dziecko, toksycznych materiałów jak farby, czy ostrych zakończeń. Dla tak małych dzieci polecane są przede wszystkim zabawki sensoryczne, które zachęcają malucha do poznawania świata różnymi zmysłami. Jedne z nich to szeleszczące piłeczki, grzechotki, gryzaki o różnorodnych fakturach, czy miękkie książeczki pełne kontrastowych kolorów.

Dla nieco starszych dzieci wybór zabawek staje się szerszy. Dostępne są na przykład klasyki takie jak koniki na biegunach, które w renomowanych sklepach jak https://bamboli.pl/179-koniki-na-biegunach przybierają bardzo różny wygląd. Z większych zabawek warte uwagi są także małe domowe trampoliny, jeździki, czy piłki do skakania, które zachęcają dziecko do aktywności i wspierają jego rozwój ruchowy.

Zwykle około drugiego lub trzeciego roku życia dzieci zaczynają zdobywać swoje pierwsze zainteresowania jak zdobywanie wiedzy o dinozaurach, rysowanie, albo poznawanie nowych gatunków robaków z ogrodu. Wybierając dla nich zabawki, warto uwzględniać ich ulubione aktywności i sięgnąć po figurkę dinozaura, drewnianą sztalugę z zestawem przyborów plastycznych, albo lupę, dzięki której maluch będzie mógł się przyjrzeć pancerzykowi biedronki lub strukturze muszli ślimaka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here