Odchudzanie - jak zacząć?

Proces odchudzania to bardzo długa i ciężka przeprawa. Oprócz regularnych ćwiczeń i pilnowania czasu i ilości posiłków warto poznać produkty, które ułatwią nam gubienie zbędnych kilogramów. Takimi składnikami diety odchudzającej mogą być wszelkiej maści kasze, fasola, groch. Te produkty zawierają dużo białka, a bardzo małe ilości kalorii. Ich spożywanie zapewni nam niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania energię, ale nie będzie w żaden sposób tuczące.

Kasza a odchudzanie
Kasza na odchudzanie to strzał w dziesiątkę. Kasze są tanie, zdrowe, sycące i uniwersalne. Ta uniwersalność sprawi, że wystarczy mieć w domowej spiżarni kilka odmian kasz, a dań, które można będzie z nich przygotować, jest zatrzęsienie. Kasze sprawdzą się idealnie w daniach obiadowych. Zstąpią ryż, makaron i kartofle. Będą świetnym dodatkiem do sałatek i gulaszu. Nawet same, polane kilkoma kroplami oliwy z oliwek, mogą stanowić pyszny, sycący posiłek.

Słodkości z kaszy
Kasze nadają się idealnie do przygotowania domowych, dietetycznych słodyczy. Unikanie cukru i niezdrowego tłuszczu zawartego w wyrobach cukierniczych, które możemy kupić w naszych sklepach, to jedno z najcięższych wyrzeczeń w trakcie diety odchudzającej. Nawet owoce, tak często polecane w ramach dziennej dawki deserowej, nie są w stanie zrekompensować nam braku czegoś słodkiego w jadłospisie. Ale domowe słodycze, to co innego. Jeśli przygotujemy je z bazie niskokalorycznych składników, będą dietetyczne i zdrowe. Taki mały słodki kęs, z pewnością pozwoli przetrwać każdą dietę. Do przygotowania dietetycznej odmiany trufli można użyć np. kaszy jaglanej. Jej delikatny smak i tekstura świetnie imitują wnętrze tradycyjnych trufli, a słodycze są o niebo zdrowsze.

Trufle z kaszy jaglanej
Składniki:
– 20 dag kaszy jaglanej,
– 2 szklanki mleka (krowiego odtłuszczonego lub dowolnego roślinnego np. migdałowego, ryżowego, czy kokosowego),
– 2 łyżki płynnego miodu,
– 2 łyżki kakao,
– dowolna posypka (prażone, mielone orzechy, wiórki kokosowe).

Kaszę dokładnie opłukujemy na sicie i przekładamy do rondla o grubym dnie. Zalewamy ją mlekiem, dodajemy miód i kakao. Gotujemy wolno przez ok. 15 min, aż do wchłonięcia całego płynu. Po ostudzeniu formujemy małe kuleczki, które otaczamy na koniec w dowolnej posypce.

Wspaniała ciecierzyca
Cieciorka to kolejny składnik, który ułatwi nam walkę ze zbędnymi kilogramami. Ciecierzyca jest bardzo zdrowa. Zawiera wartościowe witaminy i mikroelementy, ale przede wszystkim jest niesamowicie bogatym źródłem dobrze przyswajalnego białka. Ciecierzycę wykorzystuje się szeroko w diecie wegańskiej i wegetariańskie, bo tam szczególnie mocno cenione są alternatywne źródła białka, które mogą skutecznie zastąpić białko pochodzenia zwierzęcego.

Ciecierzycę można wykorzystywać na masę różnych sposobów. Będzie idealnym zastępnikiem ziemniaków czy makaronów w daniach obiadowych. Można z niej zrobić pożywny hummus i inne rodzaje smacznych past do kanapek czy naleśników na słono. Ciecierzyca sprawdzi się również, jako składnik różnych sałatek oraz potrawek. Takim lekkim, ale sycącym i bardzo zdrowym daniem jest właśnie delikatne leczo na bazie ciecierzycy i warzyw.

Leczo z ciecierzycy
Składniki:
– 0,5 kg suchej ciecierzycy,
– opakowanie młodego szpinaku,
– słoiczek suszonych pomidorów,
– średnia cukinia,
– 2 papryki (żółta i czerwona),
– 4 małe pomidorki,
– 2 duże marchewki,
– 1 duża cebula,
– pęczek pietruszki,
– 3 łyżki przecieru pomidorowego,
– 3 łyżki oliwy z oliwek.
– sól, pieprz, szczypta curry.

Ciecierzycę należy najpierw ugotować. Warto to zrobić dzień wcześniej, bo proces obróbki trwa dość długo. Na samym wstępie należy cieciorkę namoczyć w zimnej wodzie przez kilka godzin, a najlepiej pozostawić ją do napęcznienia na całą dobę (wodę należy wymienić co najmniej 2 razy). Po tym czasie trzeba ją porządnie opłukać na sicie. Gotujemy ją przez dwie godziny na bardzo małym ogniu ze szczypta sody oczyszczonej, która skutecznie przyspieszy proces mięknięcia. Ugotowaną cieciorkę przecedzamy.

Cebulę, marchewki, cukinię i papryki obieramy ze skórki, kroimy w małą kosteczkę lub w wiórka i podsmażamy na oliwie z oliwek. Warzywa powinny lekko się zaszklić i stracić twardość. Nie muszą być zupełnie miękkie, ponieważ będziemy je jeszcze dusić z ciecierzycą. Szpinak wystarczy zblanszować we wrzątku. Pomidory suszone wyjmujemy z zalewy i kroimy na paseczki. Podsmażone warzywa, ciecierzycę, szpinak i suszone pomidory wkładamy do dużego rondla i dusimy na małym ogniu ok. 10 min. Dodajemy świeże pomidory, przecier pomidorowy, przyprawy, oraz curry, i jeszcze chwilę podgrzewamy.

Takie leczo to idealne alternatywa dla tradycyjnego tłustego dania z kiełbasa czy boczkiem. Potrawa jest bardzo pożywna i syta. Świetnie smakuje na ciepło, jako danie obiadowe lub lekka kolacja, oraz na zimno, jako sałatka na drugie śniadanie ze świeżym, chrupiącym pieczywem razowym. Jeśli zaś nie dodamy ciecierzycy od razu do rondla, to warzywna podstawę do lecza można z powodzeniem włożyć do słoiczków i zapastowywać na zapas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here