Homeopatia a odchudzanie

Homeopatia to jeden z rodzajów medycyny niekonwencjonalnej. Została spopularyzowana w XIX wieku. Leki homeopatyczne są produkowane na zasadzie rozcieńczania substancji aktywnej, najczęściej właśnie tej, która wywołuje objawy chorobowe. Główna zasada homeopatii brzmi: „Podobne zwalczaj podobnym”.
Homeopatia bywa często zaliczana do tzw. praktyk paramedycznych. Jak już wcześniej wspomniano, zaczęła być popularna już w XIX wieku. Główne założenia tego rodzaju medycyny wprowadził niemiecki lekarz Samuel Hahnemann. Do czasów współczesnych były one modyfikowane. Aktualna ich wersja zaleca przede wszystkim wspieranie i stymulowanie organizmu w jego walce z wszelkiego rodzaju chorobami, podtrzymywanie energii życiowej chorego oraz przywracanie harmonii w ludzkim ciele.
Rozwijając bardziej teorie Samuela Hahnemanna, homeopatia opierała się na trzech założeniach: energii życiowej, prawie podobieństw i „pamięci wody”. Do dziś te punkty stanowią fundament homeopatii.
Energia życiowa to pojęcie, które obejmuje witalność, siłę, energię organizmu w walce z chorobami i infekcjami. To moc do samonaprawiania zaburzonych procesów w organizmie. Współcześnie ten termin odnosi się także do tzw. pola energetycznego człowieka.
Prawo podobieństw to zasada, która została oparta na pewnej hipotezie. Mówi ona, że te same substancje, które wywołują chorobę u człowieka pomagają ją zwalczyć, przez dostarczenie do organizmu bodźca pobudzającego go do walki. Oczywiście po wcześniejszym przygotowaniu, odpowiednim rozcieńczeniu i podaniu choremu. Taki właśnie lek jest uznawany wśród homeopatów za najwłaściwszy. Leki konwencjonalne natomiast według nich likwidują tylko objawy chorób, a nie ich przyczyny. Prawo podobieństw jest oparte na teorii, że choroby powstają już na powierzchni ciała pod postacią tzw. miazmatów, czyli np. zmian skórnych i leki homeopatyczne zwalczają ich przyczynę. Natomiast leki konwencjonalne dostają się do wnętrza organizmu, przekształcając miazmaty w inne, poważniejsze choroby.
Jak już wcześniej wspomniano, leki homeopatyczne powstają poprzez wielokrotne rozcieńczanie substancji aktywnej, która powoduje objawy chorobowe. Zgodnie z wszystkimi prawami tej gałęzi medycyny, im mniejsze stężenie substancji wyjściowej, tym skuteczność i prawidłowe działanie leku wzrasta. Środki homeopatyczne są przygotowywane poprzez zastosowanie jednej z dwóch metod. Pierwsza z nich opiera się na rozcieńczeniu substancji w proporcji 1:100. Czynność tą powtarza się określoną ilość razy, a lek oznacza się liczbą poprzedzoną literą „C”. Np. C20 oznacza, że daną substancję poddano rozcieńczeniu dwudziestokrotnie. Schemat drugi jest z kolei oznaczany literą „X”. Tym razem stosunek rozcieńczeń wynosi 1:10. Natomiast tak jak w schemacie pierwszym, np. X10 oznacza, że substancja aktywna byla rozcieńczana dziesięciokrotnie.
Wiele preparatów homeopatycznych posiada jednak duże rozcieńczenia, np. C200. Oznacza to, że substancja wyjściowa została poddana procesom rozcieńczenia około 1020 razy. Obliczono, że w takim wypadku w leku nie ma ani grama substancji aktywnej. Mimo to, preparat jest uznawany za skuteczny. Dzieje się tak, dzięki już wcześniej wspomnianej „pamięci wody”. Jest to teoria opierająca się na zasadzie, że podczas rozcieńczania, połączonego z odpowiednim potrząsaniem, struktura wody zmienia się. Cząsteczki wody ulegają polaryzaji, tworzą tzw. klastry, które później bezpośrednio działają na chorego, nawet jeśli w preparacie nie ma już substancji czynnej. Teoria ta nie jest uznawana przez współczesną naukę ani nie znajduje oparcia w żadnych zjawiskach fizykochemicznych. W dalszym ciągu jest to jednak jeden z podstaw homeopatii.
Wielu ludzi zastanawia się, czy jeżeli homeopatia wpływa pozytywnie na tak wiele schorzeń, to czy pomoże też w skutecznym odchudzaniu. Ludzie, którzy praktykują ten sposób leczenia odpowiadają, że homeopatia na odchudzanie to prawdziwy cud. Uważają, że walka z nadwagą i otyłością może się skończyć, dzięki stosowaniu leków pochodząch od tego rodzaju medycyny.
Aby uzyskać jednak taki efekt, należy przejść kilka etapów. Po pierwsze zastanowić się co jest przyczyną nadwagi. Ten problem zostanie rozwiązany podczas wizyty u homeopaty, który postawi diagnozę na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego.
Niestety nie ma jednego leku, który pomoże wszystkim. Preparaty dobiera się indywidualnie w zależności od stanu psychicznego i fizycznego pacjenta.
Warto również wspomnieć, że same leki nam nie pomogą. Należy oprócz nich wprowadzić zdrową dietę i aktywność fizyczną.
Pozytywną stroną homeopatii jest to, że nie obciąża ona wątroby tak jak inne suplementy diety, ze względu na mała ilość substancji czynnej. Dużo mniejsze jest także ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i interakcji z innymi lekami. Są one produkowane z z substancji pochodzenia naturalnego co także przemawia za ich wyborem.
Po około 3-4 miesiącach stosowania leków homeopatycznych organizm przestawia się na nowy metabolizm i wtedy wystarcza już rozsądna dieta i ruch, aby utrzymać prawidłową masę ciała.
Przykładem leku homeopatycznego pomagającego w odchudzaniu jest FUCUS-DAGOMED Nr 17, 175 gram, granulki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here