Jakie standardy muszą spełniać producenci opakowań plastikowych

Produkcja opakowań plastikowych w dzisiejszych czasach poddana jest surowym zakazom i nakazom – nic dziwnego, skoro to właśnie tworzywa sztuczne są jednym z powodów zmian klimatycznych i rosnącego problemu zanieczyszczeń naszej planety. Normom i standardom musi poddać się każda firma zajmująca się produkcją akcesoriów plastikowych. Jednak inne standardy muszą spełnić opakowania przeznaczone do żywności, a jeszcze inne producent skrzynek plastikowych.

Na pierwszym miejscu bezpieczeństwo

Ekologia jest oczywiście bardzo ważna – już dzisiaj powinniśmy walczyć z problemem, jakim są zanieczyszczenia naszej planety, a zmiany w produkcji plastikowych opakowań są tutaj niezbędne. Jednak nie możemy zapominać, że przede wszystkim liczy się nasze zdrowie. Produkcja opakowań z tworzyw sztucznych dedykowanych żywności będzie o wiele bardziej restrykcyjna. W końcu z opakowania wykonanego z plastiku mogą przedostać się do naszego pożywienia niebezpieczne substancje chemiczne.

Zatem aby chronić nasze zdrowie, produkcja opakowań z tworzyw sztucznych musi opierać się na bezpiecznych dla ludzkiego organizmu surowców. Na przykład butelki na napoje czy pudełka muszą posiadać odpowiedni Certyfikat Jakości o numerze ISO 9001:2015. Są nawet specjalne wymogi dla opakowań na leki – tutaj należy podążać za Świadectwem Jakości, który jest wystawiany przez Narodowy Instytut Leków w Warszawie. Dopiero takie zaświadczenia mówią nam o tym, czy dane opakowania są bezpieczne w użyciu.

Inne wymogi w zależności od branży

Jak już zostało wspomniane, produkcja opakowań plastikowych przeznaczonych do żywności, a nawet kosmetyków, będzie musiała spełnić nieco bardziej restrykcyjne standardy, niż firma zajmująca się opakowaniami na przykład do magazynów. Na przykład producent skrzynek plastikowych będzie musiał zadbać przede wszystkim o jakość swojego wyrobu – im trwalszy materiał, tym rzadziej taką skrzynkę trzeba wymieniać. Produkty wielorazowego użytku są o wiele bardziej ekologiczne niż słabej jakości „jednorazówki”.

Warto zadbać także o to, by poddawać recyklingowi już istniejące opakowania, z których nie możemy korzystać dalej. Ich ponowne przetworzenie i wykorzystanie na pewno przyczyni się do zmniejszenia problemu zanieczyszczeń naszej planety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here