Współpraca z prawnikiem bywa nieunikniona nie tylko wtedy, gdy prowadzi się firmę. Radcy prawni i adwokaci niosą także pomoc klientom indywidualnym. Osoby fizyczna powoli oswajają się z myślą, że korzystanie z ich wsparcia nie jest powodem do wstydu. Ich wiedza na temat obu zawodów prawniczych bywa jednak ograniczona.
Czy radca prawny pomaga tylko firmom?
Wiele osób, zwłaszcza starszych, jest przekonanych, że adwokat to jedyna osoba, która jest w stanie udzielić im pomocy prawnej. Przekonanie to opiera się na błędnym założeniu, że zawód radcy prawnego wykonują te osoby, które chcą pracować w wielkich korporacjach i świadczyć im swoje usługi. Rzeczywiście, w każdej firmie możemy spotkać się z działem prawnym, na którego czele stoi radca prawny z dużym stażem. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z zawodem, który nie otwiera żadnych szans przed osobami chcącymi pomagać osobom fizycznym. Radca może zresztą nie tylko doradzać im, ale również pomagać w sprawdzaniu poprawności umów i przygotowywać ważne dokumenty. Jest też w stanie reprezentować swojego klienta nie tylko przed sądem, ale również przed urzędem.
Czy radca prawny jest adwokatem?
Radcowie prawni i adwokaci wykonują zawody prawnicze, które są coraz bardziej zbliżone do siebie. Nie oznacza to jednak, że osoby przekonane o istotnych różnicach wierzą w mity pozbawione jakiegokolwiek uzasadnienia. Jeszcze kilka lat temu radca prawny nie mógł reprezentować swojego klienta w sprawach karnych oraz karno-skarbowych, tego rodzaju problemy można było więc rozwiązywać jedynie z pomocą adwokata. Teraz jednak różnica ta już nie istnieje.Dlaczego zatem nadal mówimy o dwóch zawodach prawniczych? Jest to nieuniknione, bo istotnym rozróżnieniem jest nadal charakter współpracy, jaką można nawiązać z adwokatem i radcą. Temu pierwszemu nadal nie można zaproponować umowy o pracę. Jego możliwości świadczenia usług ograniczają się do jednoosobowej działalności gospodarczej oraz ram spółki osobowej. Co warte podkreślenia, nie stanowi to żadnej różnicy dla osoby fizycznej. Ta z powodzeniem może szukać wsparcia zarówno w kancelarii radcowskiej jak i adwokackiej. W każdym przypadku może liczyć na indywidualne podejście do swojej sprawy. Forma zatrudnienia jest ważna więc przede wszystkim dla firm zwłaszcza, jeśli interesuje je długoterminowa współpraca.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.