Pieprz cayenne na odchudzanie

Osiągnięcie właściwej masy ciała oznacza przeważnie schudnięcie. To z kolei wiąże się z koniecznością przyjęcia pewnych restrykcyjnych wymagań wobec siebie i rozpoczęcia wdrażania zmian do swojego życia. Nie są to zmiany łatwe, bowiem konieczna będzie zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń, a te są zazwyczaj silne i przyjemnie przez nas kojarzone. Odchudzanie wiąże się często ze stresem i koniecznością odmawiania sobie. Co z tego, że rezultatem może być wspaniała sylwetka i poczucie dumy z siebie i włożonej w nią pracy? Jeśli mamy chudnąć w powolnym tempie i bardzo niewielkimi krokami, to często tracimy motywację jeszcze zanim zaczniemy dostrzegać jakiekolwiek pozytywne zmiany w swoim ciele. Nic więc dziwnego, że osoby odchudzające się uciekają się do różnych środków, aby osiągnąć swój cel szybciej i skuteczniej.

Jakie są najlepsze sposoby na odchudzanie? Oczywiście racjonalne żywienie i aktywny tryb życia. Odpowiednia dieta wiązać się będzie ze zmianą nawyków żywieniowych – tych niewłaściwych w takie, które przyczynią się do poprawy naszej sylwetki. Jest to jednak droga mozolna i długa. Gdy w grę wchodzi schudnięcie większej liczby kilogramów, bardzo ważne jest to, aby nasz metabolizm odpowiednio „podkręcić”. Chodzi o to, żeby organizm sprawniej chłonął składniki odżywcze i szybciej dokonywał ich przemiany w niezbędne metabolity – bardziej mięśnie niż tłuszcz tkankowy. Istotne więc będzie dokonywanie pewnych zmian na poziomie biochemicznym naszego organizmu – tak, aby reakcje chemiczne zachodzące w komórkach odbywały się szybciej i w pożądanym przez nas kierunku.

Pieprz cayenne jest jednym z istotnych składników diety odchudzającej. Dlaczego? Ponieważ w ciekawy sposób wspomaga spalanie kalorii. Jest to zmielona na proszek odmiana papryczki chilli, która zawiera duże ilości związku zwanego kapsaicyną. Tego rodzaju związki w organizmie wywołują reakcję pewnego rodzaju drażnienia. Tym samym wpływają na poszczególne reakcje organizmu. Kapsaicyna właśnie działa stymulująco na nasz metabolizm. Podnosi temperaturę ciała, przez co organizm szybciej spala dostarczone mu wraz z pożywieniem kalorie. Jak wiemy, właśnie termogeneza sprzyja ujemnemu bilansowi kalorii, i tę właściwość wykorzystuje się podczas kuracji dietetycznej z użyciem pieprzy cayenne.

Pieprz cayenne na odchudzanie stosuje się jako dodatek do niektórych potraw pikantnych. Dobrze sprawdza się jako dodatek do soków pomidorowych lub innych soków warzywnych, jeśli nie lubi się ich swoistego smaku. Po spożyciu posiłku warto wspomóc się właśnie kapsaicyną, która podniesie temperaturę ciała, tym samym przyspieszając tempo metabolizmu. To spowoduje przyspieszone ruchy perystaltyczne jelit i umożliwi szybkie trawienie posiłków. Kapsaicyna działać będzie jednak przez pewien czas po strawieniu posiłku, umożliwiając przyspieszenie przemian metabolicznych organizmu i spalanie tłuszczu.

Warto jednak pamiętać, że nie ma jednego złotego środka na odchudzanie i pieprz cayenne także nim nie jest. Chudnięcie jest procesem trudnym i złożonym. Polega na ograniczeniu podaży kalorii przez zastępowanie wysokokalorycznego przetworzonego jedzenia posiłkami o mniejszej kaloryczności, ale większej wartości odżywczej. Dodatkowo ruch na świeżym powietrzu sprzyja mobilizacji mięśni i spalaniu zgromadzonej tkanki tłuszczowej. Chilli dodawane do potraw może podkręcić metabolizm i nieco go przyspieszyć, ale nie łudźmy się, że wykona za nas pracę. Dobrze jest jednak podczas procesu odchudzania dbać o dodawanie do swoich potraw niektórych superfoods – takich, które zawierają prawdziwe bomby witaminowe, składniki hamujące apetyt lub, jak kapsaicyna, przyspieszające termogenezę.

Aby osiągnąć korzystny efekt ze stosowania pieprzu kajeńskiego w odchudzaniu, warto włączyć go na co dzień do swojej diety. Niewielka ilość przyprawy dodana do codziennych duszonych warzyw nada im ciekawego smaku i sprawi, że warzywa nie będą nudne ani nijakie. Dodatkowo nieco podkręci on apetyt sprawiając, że zjemy nieco więcej warzyw, więc osiągniemy pełny żołądek kosztem niewielu przyjętych kalorii. Dobre rezultaty używania pieprzu cayenne osiągniemy po prostu redukując kaloryczność swojej diety i dodając do niej większe ilości warzyw, a także regularnie się ruszając.

Nie należy oczekiwać rewelacyjnych efektów stosowania pieprzu cayenne, jeśli nie zmienimy swoich dotychczasowych przyzwyczajeń żywieniowych. Nawet gdybyśmy mieli jeść przyprawę całymi łyżkami, ona sama z siebie nie jest w stanie nas odchudzić. Może jedynie w tym pomóc, ale musimy dać jej ku temu szansę. Nie wspominając już o tym, że mało kto byłby w stanie przełknąć większą ilość zmielonego chilli na raz. Dlatego też pieprz cayenne na odchudzanie należy stosować oszczędnie, do potraw, które wymagają zaostrzenia smaku, a jednocześnie nie zdawać się wyłącznie na jego działanie. Tylko odpowiednio dobrana kaloryczność diety, powiedzenie stop słodyczom oraz regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc nam w utrzymaniu sylwetki, o jakiej marzymy. Co nie znaczy, że nie należy jej w tym pomagać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here