W życiu każdej kobiety przychodzi taki moment, w którym zaczyna dostrzegać w swoim wyglądzie jakieś niedoskonałości. Najczęściej są one związane nadliczbowymi kilogramami, których oznakami są drobne wałeczki tu i ówdzie, wystający brzuszek czy też zbyt duża pupa. Wiele z kobiet postanawia zacząć suplementować różne środki odchudzające, które reklamowane są na prawo i lewo czy to w mediach, na bilbordach czy też ulotkach. Ich dostępność jest praktycznie na wyciągnięcie ręki. Można je kupić w aptece, sklepie zielarskim czy supermarkecie. Działanie tych suplementów nie zawsze jest jasno i wyraźnie wytłumaczone. Zazwyczaj działają one wspomagająco, co oznacza, że aby schudnąć, nie wystarczy tylko łykać tych środków, ale jednocześnie należy mieć odpowiednią dietę, a niekiedy zażywanie ich należy połączyć z ćwiczeniami i wysiłkiem fizycznym. Poza tym nie należy też ślepo ufać preparatom, które pomogły zrzucić kilogramy koleżance to i pomogą mnie. Musimy pamiętać, że nie na każdej osobie efekt będzie identyczny.
Preparaty na odchudzanie dzielimy na:
*Środki moczopędne i środki przeczyszczające na odchudzanie.
W/w środki są pochodzenia naturalnego, są to zioła. Przeczyszczające w swoim składzie mają najczęściej: liść senesu, korę kruszyny, nasiona babki płesznika, a moczopędne – pokrzywę, liście pietruszki lub brzozy. Natomiast mięta i dziurawiec to składniki dodatkowe, które wspomagają trawienie. Poprzez stosowanie środków przeczyszczających, usprawnia oraz przyśpiesza się praca przewodu pokarmowego, poprzez zwiększoną ilość soków trawiennych, a także pobudzają się ruchy jelit co usprawnia wypróżnianie się. Zmniejsza się wchłanianie szkodliwych produktów przemiany materii, a błonnik zawarty m.in. w nasionach babki płesznika, pęcznieje w jelitach pobudzając skurcze ścian jelit. W taki sposób następuje szybsze wydalenie strawionego pokarmu z organizmu. Obrzęki powstałe w skutek zatrzymywania się wody w organizmie, zostają usunięte poprzez rośliny moczopędne takie jak: pokrzywa, brzoza, pietruszka, co daje czasowe obniżenie się wagi. Należy jednak uważać, aby nie stosować długotrwale środków moczopędnych oraz przeczyszczających, gdyż można doprowadzić do odwodnienia organizmu i utraty składników mineralnych oraz uszkodzenia błony śluzowej jelit. Może występować biegunka, bądź efekt odwrotny – zaparcia, gdyż po odstawieniu środków organizm nie będzie w stanie poradzić sobie sam z wypróżnieniem.
* Środki utrudniające przyswajanie się cukrów i tłuszczów.
W/w środki, zawierają w swoim składzie: chitynę, czyli substancję pozyskiwaną z pancerzy morskich skorupiaków, wyciąg z azjatyckiej rośliny – tamaryndowca lub fasolaminę – ekstrakt z fasoli. Potocznie nazywany pożeraczem tłuszczu – chitosan, przyciąga 20 razy więcej tłuszczu, niż waży jedna jego cząsteczka. Jest w stanie wydalić go z organizmu, zanim organizm zdąży go wchłonąć. Chitosan jest silnym alergenem, powinny go unikać osoby uczulone na skorupiaki. Fasolamina podobnie łapie cząsteczki skrobi utrudniając jej wchłanianie. Ograniczeniu powstawania tkanki tłuszczowej, poprzez hamowanie przetwarzania cukrów i białek w tłuszcze, pomaga wyciąg z tamaryndowca.
* Środki przyspieszające przemianę materii.
W/w środki, to w dużej części naturalne substancje, takie jak: ocet jabłkowy czy proste wyciągi z roślin (np. z zielonej herbaty, morszczynu, bluszczu, guarany). Dość często jednak preparaty te zawierają enzymy roślinne i substancje syntetyczne, zwane spalaczami tłuszczu. Są to m.in.: kofeina, CLA (sprzężony kwas linolenowy), koenzym Q10, L-karnityna, cholina oraz inozytol, forskolina, tyrozyna, bromelina. Preparaty te powodują spalanie tłuszczu już z przyjmowanego pożywienia, a nawet z zalegającej tkanki tłuszczowej. Niektóre z suplementów zmniejszają cellulit, jednak większość tych preparatów należy stosować z intensywnym wysiłkiem fizycznym w połączeniu z niskokaloryczną dietą. Środki te bywają nieraz niebezpieczne, gdyż niektóre substancje w nich zawarte, takie jak: L – karnityna czy kofeina, zwiększają ciśnienie krwi.
* Środki zmniejszające łaknienie.
W/w środki, które pomagają oszukać głód, zawierają m.in.: wyciąg z kozieradki, tamaryndowca i korzenia madaru – oraz fenyloalaninę, a także chrom i błonnik. Jedna grupa tych preparatów działa poprzez wydzielanie enzymów, które oddziałują na ośrodek sytości w mózgu. Wysyła on do żołądka sygnał o tym, że organizm jest najedzony, a druga grupa to tzw. „zapychacze”, które pęcznieją w żołądku, powodując uczucie sytości.
* Środki złożone.
W/w środki zawierają w swoim składzie, składniki o różnym działaniu, np.: jednocześnie zmniejszają uczucie głodu i przyspieszają spalanie tłuszczów. Przy stosowaniu środków o złożonym działaniu, należy dokładnie zapoznać się z ich składem przed rozpoczęciem stosowania, aby zorientować się czy nie mamy przeciwwskazań do ich stosowania. Przede wszystkim osoby, które borykają się z chorobami przewlekłymi, bezwzględnie muszą skontaktować się z lekarzem przed zażyciem jakichkolwiek środków odchudzających.