Zasada działania tokarki uniwersalnej

W ostatnich latach bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się tokarka uniwersalna do metalu. Jest to narzędzie, które może się przydać praktycznie w każdym warsztacie lub zakładzie produkcyjnym.

Jak działają tokarki uniwersalne?

W ten sposób można przyspieszyć produkcję oraz zautomatyzować wszystkie procesy. Należy mieć na uwadze, żeby zamawiać tokarki jedynie u sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy cieszą się dobrą opinią. Jest to podstawowe narzędzie pracy, jeżeli chodzi o przemysł metalurgiczny. Każdy może bez większych problemów znaleźć model dopasowany do jego potrzeb, ponieważ wybór tokarek do metalu jest ogromny. Tokarka uniwersalna do metalu może być wykorzystana również przy obróbce innych materiałów. Takim przykładowym materiałem jest grafit. Urządzenie musi być przede wszystkim wytrzymałe, żeby mogło posłużyć przynajmniej kilka lat. Istotne jest także wyposażenie, które może być dowolnie spersonalizowane na życzenie klienta.

Obróbka metalu

Cechą charakterystyczną tokarki jest szeroki zakres posuwów oraz gwintów. Należy również zadbać o to, żeby w czasie obróbki drgania były jak najmniejsze. Można skorzystać z podtrzymki stałej lub ruchomej, która czasami znajduje się w komplecie. Obrabiany przedmiot trzeba umieścić między wrzecionem i konikiem. Średnica otworu wrzeciona jest parametrem, który odróżnia poszczególne modele tokarek. Jeżeli chodzi o resztę konstrukcji, to jest ona bardzo zbliżona. Tokarki stosowane są zazwyczaj do obróbki drewna lub metalu.

Rodzaje tokarek

Niektóre tokarki umożliwiają nawet obróbkę ogromnych walców, które ważą 8-9 ton, a czasami nawet więcej. Dzięki tokarkom można wytworzyć produkty w różnych kształtach i abstrakcyjnych formach. Tokarki wykorzystuje się także do wycinania otworów oraz wiercenia. Nowoczesne urządzenia mają nawet funkcję wygładzania elementów metalowych. Jeżeli tokarka jest wysokiej jakości to może posłużyć w zakładzie przemysłowym wiele lat. Na wyróżnienie zasługują także tokarki rewolwerowe do metalu, które posiadają głowicę rewolwerową. Do obróbki przedmiotów o dużej średnicy najlepiej nadają się tarczowe tokarki, które cechują się dużą wytrzymałością. Takie urządzenia powinny być niezawodne, ponieważ często trzeba pracować w szczególnie ciężkich i wymagających warunkach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here