Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy

Masz problemy z kręgosłupem lędźwiowym? A może chcesz ich właśnie uniknąć? Znakomitym rozwiązaniem Twoich problemów są ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy, które możesz wykonywać w domu!

Pamiętaj o profilaktyce!

Bóle kręgosłupa to częsta dolegliwość, która wielu z nas poważnie daje się we znaki – i to każdego dnia. Ponadto nawet jeśli nie masz w tej chwili żadnych problemów z kręgosłupem lędźwiowym, o odcinek ten warto dbać w sposób szczególny, aby tego rodzaju kłopoty nie wystąpiły w ogóle lub pojawiły się jak najpóźniej. Bardzo pomocne w tym są ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy.

Nim jednak przejdziemy do konkretnych przykładów ćwiczeń na kręgosłup lędźwiowy, w pierwszej kolejności warto wspomnieć o profilaktyce. Twój codzienny tryb życia i nawyka znacząco wpływają na to, w jakim stanie znajduje się Twój kręgosłup.

Przede wszystkim pamiętaj, aby w miarę możliwości zawsze utrzymywać proste plecy. Oczywiście nie jest to możliwe zawsze, ale dbaj o właściwą postawę np. podczas chodzenia. Dobrze też wiedzieć, że siedzenie, szczególnie w nieprawidłowej pozycji, szkodzi kręgosłupowi znacznie bardziej niż chodzenie. I koniecznie nie garb się! Ponadto unikaj zakładania nogi na nogę.

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy w domu

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy możesz wykonywać także w domu, a do tego nie potrzebujesz w tym celu żadnych specjalnych akcesoriów. Oczywiście jeśli masz taką możliwość, do treningu możesz włączyć np. gumy rehabilitacyjne lub piłki, nie jest to jednak konieczne. Zawsze też ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy w domu poprzedź krótką rozgrzewką, wystarczy proste przeciąganie się oraz przyciąganie kolan do klatki piersiowej.

Ćwiczenia na kręgosłup zacznij od pozycji klęku podpartego w taki sposób, aby ramiona oraz uda znajdowały się prostopadle do podłoża. Następnie naprzemiennie wyginaj kręgosłup w koci grzbiet oraz próbuj wypychać brzuch – dzięki temu zwiększasz elastyczność odcinka lędźwiowego. W każdej pozycji wytrzymaj 3-5 sekund, wykonuj po 10-20 powtórzeń.

Następnie połóż się na plecach i ułóż ręce na boki. Unieś zgiętą legą nogę i opuść ją z prawej strony tak, aby kolano dotknęło podłoża, możesz przytrzymać je prawą ręką. Zwróć uwagę na to, aby lewego ramienia nie odrywać od podłogi. Wytrzymaj w tej pozycji 30 sekund i wykonaj analogiczne powtórzenie na drugą stronę, wykonaj około 10 powtórzeń na każdą stronę.

Kontrolę odcinka lędźwiowego możesz ćwiczyć podczas leżenia tyłem z ugiętymi nogami podpartymi całymi stopami. Staraj się „wciskać” kręgosłup lędźwiowy w podłoże i utrzymywać tę pozycję przez 30 sekund, również wystarczy 10 powtórzeń.

Pamiętaj, że przy ćwiczeniach na odcinek lędźwiowy najważniejsza jest systematyczna praca. Dlatego też przygotuj sobie harmonogram ćwiczeń, optymalnie jest treningi odbywać od 3 do 5 razy w tygodniu. Im sumienniej podejdziesz do swojej pracy, tym efekty będą lepsze i lepiej widoczne!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here