hormony

Hormony jest to grupa związków biologicznie aktywnych, które wydzielane są przez gruczoły wydzielanie wewnętrznego lub tkanki układu hormonalnego. Odpowiadają one na funkcjonowanie wielu narządów i układów w organizmie człowieka. Głównym narządem który reguluje wielkość syntezy hormonów jest przysadka, która wydziela hormony tropowe. Czym dokładnie są hormony? Jak zbudowany jest układ hormonalny? Jakie zaburzenia hormonalne mogą dotyczyć niedoboru lub nadmiaru hormonów? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/hormony-w-jaki-sposob-reguluja-funkcjonowanie-organizmu/ 

Hormony – czym są? 

Hormony są te związki, które wydzielane są przez gruczoły wydzielania wewnętrznego oraz komórki tkanki z narządów układu hormonalnego. Mogą działać one lokalnie, w miejscu syntezy lub mogą być transportowane z krwią do odległych tkanek. Na drodze hamowania lub aktywacji różnych procesów komórkowych, hormony mogą regulować funkcjonowanie wielu narządów, wpływać na przemiany metaboliczne, warunkować płodność czy rytm okołodobowy. 

Jak zbudowany jest układ hormonalny? 

Skład układu hormonalnego wchodzą między innymi gruczoły wydzielania wewnętrznego takie jak przysadka mózgowa, szyszynka, trzustka, nadnercza oraz jajniki i jądra. Gruczoły takie mają zdolność do wydzielania do krwi określonych hormonów. Jednak kluczową rolę w regulacji syntezy hormonów odgrywa podwzgórze i przysadka. 

Hormony, które wydzielane są przez przysadkę zwane są hormonami tropowymi i należą do nich: 

TSH – hormon wpływające na czynności wydzielnicze tarczycy

FSH – hormon folikulotropowy, który wpływa na aktywność gonad

LH – hormon luteinizujący, który wpływa na aktywność gonad

Somatotropina – inaczej hormon wzrostu

Prolaktyna – hormon wpływający na procesy laktacji

Oksytocyna – hormon syntetyzowany z podwzgórzu i wydzielany przez przysadkę, który wpływa na przebieg akcji porodowej oraz laktację 

Zaburzenia hormonalne w przypadku niedoboru lub nadmiaru hormonów 

Kiedy gruczoły wydzielają zbyt małą ilość hormonów, mówimy o niedoczynności hormonalnej, a kiedy synteza jest zbyt duża, zdiagnozowana jest nadczynność hormonalna. Najczęstszymi zaburzeniami hormonalnymi są: zespół Cushinga, zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemia. 

Zobacz też: http://www.odmien.pl/histamina-jaka-role-odgrywa-w-organizmie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here