Dlaczego zapominamy o wodzie i jej dobrym wpływie na nasz organizm?

Nie od dziś wiadomo, że woda stanowi istotną rolę w naszym organizmie, nie bez powodu jej zawartość w ciele człowieka może dochodzić nawet do 70-80 procent. Skoro stanowi ona tak ważną i integralną część naszego ciała, dlaczego tak często o niej zapominamy? Dlaczego nie korzystamy z jej niesamowitych właściwości?

Woda ma mnóstwo pożytecznych funkcji w naszym organizmie, wystarczy tylko je odkryć, a później stosować w codziennym życiu poprzez najprostszą czynność, jaką jest picie. Jedną z podstawowych, a często niedocenianych właściwości jest pomoc przy zrzucaniu kilogramów. Woda a odchudzanie posiada sporą zależność i dzięki przyswajaniu jej w odpowiednich, nie za małych, ale też i nie za dużych ilościach, możecie wspomóc swoją walkę z nadprogramowymi kilogramami swojego ciała.

Jak woda może nam pomóc w takiej sytuacji? Po pierwsze woda jest składnikiem, który pomaga w metabolizmie, nie jest za niego bezpośrednio odpowiedzialna, ale stanowi funkcję transportową i usprawniającą ten proces, a co za tym idzie przyśpiesza go. Szklanka wody przed posiłkiem to idealne rozwiązanie zarówno dla przyśpieszenia metabolizmu, jak i jeszcze z jednego powodu. Badania dowiodły, że woda zmniejsza łaknienie, a co za tym idzie zjemy mniej i nasz apetyt zaspokoi się znacznie szybciej. Równie dobrym wyborem będzie sięgnąć po wodę, wtedy gdy złapie nas niespodziewany głód w trakcie dnia, a to akurat nie jest pora posiłku. Często takie sygnały wysyła nasz mózg, a nie żołądek, i są one fałszywe. W takim wypadku najlepiej napić się kilka łyków wody i równie skutecznie oszukać mózg na jakiś czas, by później móc w spokoju zjeść nasz zaplanowany posiłek. W tym momencie warto dodać jeszcze jedną ważną rzecz. Woda nie zawiera kalorii.

Kolejny równie ważny moment gdzie woda pomaga nam w modelowaniu sylwetki to najzwyczajniej w świecie czas treningu. Podejmując próbę zbudowania formy, zrzucenia wagi, często idziemy na siłownię, wychodzimy pobiegać, bądź co jest coraz modniejsze ćwiczymy w domu. Spróbujcie więc pójść poćwiczyć bez butelki wody. To byłby najgorszy pomysł, na jaki moglibyście wpaść. Trening bez wody to jak wydanie na siebie wyroku, który może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu, a co więcej wysiłek, zamiast przynieść pożądany efekt, może zaszkodzić. Podczas treningu pocimy się, by regulować wzrastającą temperaturę ciała, a co za tym idzie tracimy znaczne ilości wody, ważne jest więc popijać już w trakcie treningu, a nie rzucić się na butelkę z wodą na jego zakończenie. Przyjmuje się, że zdrowy dorosły człowiek powinien wypić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Oczywiście są to dane średnie i mogą różnić się w zależności od naszego trybu życia, danego dnia czy dolegliwości. Jednak gdy trenujemy regularnie, zapotrzebowanie na wodę zwiększa się znacząco i nie możemy o tym zapominać.

Równie ważną kwestią dotyczącą wody a odchudzania jest to co pijemy. Owszem woda znajduje się praktycznie w każdym napoju, który znajdziemy w sklepie. Jednak nie w każdym jest ona w takiej formie, w jakiej powinniśmy ją przyswoić. Najlepszym rozwiązaniem jest pić zwykła naturalną wodę niegazowaną ze sklepu bądź kranu, jeśli w waszym mieście akurat nadaje się ona do spożycia, a nawet jeśli nie wystarczy zainwestować w filtr do wody i cieszyć się jej zdrowotnymi walorami. Zupełną odwrotnością i działaniem na własną szkodę będzie pójść i napić się po treningu coli bądź innego gazowanego napoju z zawartością tony cukru w środku. Chyba nikt z nas nie jest „święty” i raz na jakiś czas uwielbia sięgnąć po słodki, orzeźwiający napój, ale robienie tego zbyt często nie będzie dla nas zbyt dobrym rozwiązaniem, mimo że w środku również znajduje się woda. Pijąc napoje nasycone cukrem i innymi nienaturalnymi wspomagaczami faszerujesz swój organizm niepotrzebnymi składnikami, i oddalasz się od wymarzonego efektu. Jeśli już chcemy urozmaicić sobie wodę, wystarczy dodać do niej cytryny, bądź zmieszać ze świeżo wyciśniętym sokiem z jakiegoś owocu. Dla zdrowia i diety lepiej, a i smak uznamy za wiele lepszy!

Istotną rolą wody chociaż nie aż tak bezpośrednią jest również czyszczenie organizmu z toksyn i niepotrzebnych substancji. Tutaj woda stanowi rolę łącznika, elementu transportującego. Najlepszym przykładem są nerki, ale również wątroba czy skóra, przez którą wydalamy pot a z nim wiele świństw z naszego organizmu. Wszystkie te organy mogą funkcjonować dzięki wodzie pobieranej z naszego organizmu, z naszej krwi, która składa się w zdecydowanej większości właśnie z wody. Dzięki nim nasz organizm transportuje toksyny i szkodliwe związki chemiczne w odpowiednie miejsca, a następnie pozbywa się ich krok po kroku, sprawiając, że nasz organizm staje się zdrowszy. Zyskujemy dzięki temu lepsze samopoczucie, spokój i energię tak potrzebną by cieszyć się życiem.

Jak widać woda stanowi niesamowicie ważną część naszego życia. Jest nieodłączną częścią zdrowego i dobrze funkcjonującego organizmu, a co za tym idzie, nie możemy o niej zapominać. Korzystajmy z jej pozytywnych oddziaływań każdego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here