Niektórzy marzą o stworzeniu przytulnego wnętrza domu czy mieszkania i nadania mu niepowtarzalnego charakteru. Niewątpliwe, elementem, który może wzbogacić wnętrze i sprawić, że stanie się ono wyjątkowe, jest kominek. Jednak należy rozważyć czy kominek będzie głównym czy dodatkowym źródłem źródłem ciepła, czy pasuje on do wnętrza, czy ma to być kominek zamknięty, czy otwarty, a potem ustalić gdzie zamówić drzwiczki do kominka. Może się na przykład okazać, że utworzenie kominka jako główne źródło ciepła w domu, może okazać się niepraktyczne lub nie do końca zgodne z przepisami. Nadal jednak warto zastanowić się, czy zdecydować się na kominek z płaszczem wodnym, czy raczej z systemem dystrybucji ciepłego powietrza (DGP).
W pierwszym przypadku ciepło z kominka rozprowadzane jest przy pomocy układu centralnego ogrzewania, a w przypadku DGP, mamy do czynienia z wymuszonym przez wentylatory ruchem powietrza doprowadzanym do pomieszczeń, do których nie dociera obieg grawitacyjny. Komorę kominka można kupić gotową: żeliwną lub stalową, a także drzwi kominkowe na wymiar w zestawie do układu kominkowego, lub oddzielnie.
Obudowę kominka także można kupić lub zbudować ją samemu, np.: z cegieł, kamienia, odpornych na ogień i temperaturę płyt kartonowo-gipsowych czy płyt krzemionowo-wapiennych. W przypadku tych ostatnich, nie ma konieczności montowania izolacji z wełny mineralnej i warstwy aluminium, tak jak w przypadku płyt kartonowo-gipsowych.
Ponadto, gdy posiadamy już kominek otwarty, a potem zmienimy zdanie i zapragniemy kominka zamkniętego z pomocą może nam przybyć producent drzwi kominkowych ignif.com, który w swoim asortymencie ma także kasety kominkowe, które pomogą nam tanio i bez zbędnych przeróbek osiągnąć cel powyższe rozwiązania kojarzą się z klasycznymi wnętrzami, i są stosowanie w domkach jednorodzinnych. Czy jednak jest możliwe, aby postawić kominek w mieszkaniu blokowym lub w industrialnym lofcie?
Otóż właśnie istnieją pewne możliwości dostępne mieszkańcom bloków oraz kamienic. Rozwiązaniem jest biokominek. Nie wymaga on żadnych pozwoleń i jest on bezpieczny. Produkuje parę wodną oraz dwutlenek węgla w ilościach porównywalnych do wydychanego powietrza. Nie wymaga składowania drewna, gdyż wykorzystuje jedynie biopaliwo. W przypadku nowoczesnych industrialnych wnętrz, pewnym rodzajem kominka, które stylistycznie nie będzie się gryzło z resztą wystroju jest żeliwny kominek wolno stojący typu „koza”.