Utrata włosów jest wpisana w nasz cykl życia. Z czasem każdy mężczyzna zauważa, że niegdyś gęsta czupryna staje się coraz rzadsza, pojawiają się zakola i miejscowe prześwity. Jednak w niektórych przypadkach proces ten postępuje znacznie szybciej i zaczyna się już we wczesnej młodości. Czym charakteryzuje się łysienie męskie? Jak z nim walczyć?
Powszechny problem: łysienie męskie na tle hormonalnym
U zdecydowanej większości pacjentów zgłaszających się do trychologów i dermatologów z problemem patologicznego wypadania włosów diagnozowane jest łysienie androgenowe. Jego przyczyną jest uszkodzenie mieszków włosowych przez DHT, czyli aktywny 5α-dihydrotestosteron. Wydzielana w nadmiarze substancja oddziałuje na receptory androgenowe mieszka włosowego, czego efektem jest jego stopniowa inwolucja. Mieszek słabnie, staje się coraz mniejszy, a procesowi jego degradacji towarzyszy wypadanie włosów. Najpierw zmiany widoczne są w obszarze skroniowo-czołowym i na czubku głowy, dopiero później, w ostatnim stadium, na potylicy. Wydawać by się mogło, że utrata włosów na skutek działania testosteronu to problem wyłącznie mężczyzn. Tymczasem okazuje się, że „łysienie męskie” dotyka również kobiet.
Inne przyczyny łysienia
Androgenowe łysienie męskie i żeńskie ma swoje korzenie w genach. Na ten typ łysienia w zdecydowanej większości cierpią osoby, które podobny problem mogły obserwować na głowach swoich dziadków i rodziców. Geny warunkują nie tylko predyspozycje hormonalne odpowiedzialne za wspomniane wyżej łysienie androgenowe. W genach zapisane są też skłonność do stresu czy sposób odżywiania, które również mogą odpowiadać za wypadanie włosów. Nierzadko za powstawanie miejscowej łysiny odpowiedzialne są choroby autoimmunologiczne lub grzybica.
Co robić, gdy dopada Cię łysienie męskie?
Leczenie męskiego łysienia opiera się przeważnie na miejscowym stosowaniu środków na bazie amineksilu i minoksidilu zwiększających ukrwienie skalpu i pobudzająco działających na cebulki oraz przyjmowaniu finasterydu – związku uniemożliwiającego przemianę testosteronu w szkodzące włosom DHT. Kiedy standardowe metody zawodzą, panowie nierzadko decydują się na radykalny krok w postaci przeszczepu. Inwazyjny i drogi przeszczep nie przekonuje jednak wszystkich pacjentów. Ci, którzy nie chcą decydować się na ta rozwiązanie, mogą skorzystać z oferty robionych na miarę systemów uzupełnień włosów. Są to przygotowywane na zlecenie każdego Klienta fragmenty wybrakowanej fryzury. Systemy mogą jedynie uzupełniać brakujący element czupryny lub stanowić całą nową fryzurę o wymarzonych parametrach estetycznych.
Co ważne, męskiemu łysieniu często towarzyszy nadmierne wydzielanie łoju, czego efektem jest pojawienie się na skalpie tłustego łupieżu oraz rozwój łojotokowego zapalenia skóry. Aby uregulować pracę gruczołów łojowych, należy dbać o higienę skóry głowy i bliżej przyjrzeć się swojej diecie. Zaleca się stosowanie leczniczych szamponów zawierających pochodne imidazolowów, siarczanu selenu, pirytionu cynku działających antydrożdżakowo i antyłojotokowo.