na czym polega chemioterapia?
fot. Pexels.com

Każdy z nas boi się usłyszeć od lekarza niekorzystną diagnozę zagrażającą naszemu życiu. Widmo śmierci i niepewność wywołuje w nas dużo stresu. W takiej sytuacji chcielibyśmy otrzymać od lekarza nadzieję na wyleczenie. Jedną z metod na zwalczenie tzw. nieuleczalnej choroby jest chemioterapia. Jaka jest skuteczność tej inwazyjnej dla naszego zdrowia terapii i na czym polega? 

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/chemioterapia-najwazniejsze-informacje/

Czym jest chemioterapia? 

Choroba nowotworowa jest wynikiem rozmnażania się uszkodzonych komórek w niekontrolowany sposób – ich nadmiar przyczepia się do zdrowych komórek, tworząc guzy. Chemioterapia jest oparta na lekach, które mają zahamować ich namnażanie się w organizmie i wyzwolić apoptozę powodującą samobójstwo komórek rakowych. Istnieje kilka rodzajów tego inwazyjnego leczenia. Raka można leczyć za pomocą środków alkilujących, które wpływają na DNA, zabijając komórki niezależnie od ich cyklu życia. Innym rodzajem chemioterapii są antymetabolity, które mają zdolności naśladowcze białek potrzebnych komórkom do przeżycia – gdy komórki je spożywają, nie dostarczają sobie żadnych wartości odżywczych, przez co umierają. W leczeniu jest również dostępna metoda chemii przy pomocy antybiotyków przeciwnowotworowych. Te bezpośrednio zatrzymują wzrost i namnażanie złych komórek. Chemię można przyjmować doustnie, dożylnie lub miejscowo na skórę. 

Dlaczego warto się zdecydować na chemioterapię? 

Dobrze dobrana chemioterapia pozwala zmniejszyć guza przed wykonaniem operacji, a po zabiegu operacyjnym pomaga usunąć pozostałości po komórkach rakowych. Chemioterapia pomaga także znacząco spowolnić chorobę i złagodzić jej objawy. Skuteczność chemii zależy od wielu czynników, jednak jest to rokujący sposób na walkę z chorobą nowotworową. Nawet kosztem nieprzyjemnych efektów ubocznych, których można się spodziewać zarówno w trakcie chemioterapii, jak również po jej zakończeniu. 

Zobacz także: http://www.odmien.pl/przyczyny-nieplodnosci/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here